شرکت خلاق چیست و چه تفاوتی با شرکت دانش بنیان دارد؟

مطابق این آیین‌نامه شرکت خلاق به شرکت‌ها و موسسات خصوصی نوآوری اطلاق می‌شود که یا در صنایع خلاق و فرهنگی مشغول بوده و یا الگوهای نوین کسب‌وکار را در ارائه محصولات و خدمات خود به کار گرفته باشند.

شرکت خلاق

در سالهای اخیر، در کنار شرکت های دانش بنیان، شرکت هایی در ارائه خدمات نوین مبتنی بر فضای دیجیتال شکل گرفته اند که اساسا ماهیتی خلاق و نوآورانه دارند. این شرکت ها که به آنها شرکت های خلاق گفته می‌شود توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در 22 دسته مختلف قرار داده می شوند.

ظرفیت بالای شرکت های خلاق در ایجاد و رونق اشتغال در کشور و فقدان یک برنامه منسجم و متمرکز جهت حمایت از شرکت های فعال در حوزه صنایع خلاق، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری را بر آن داشت، تا سال 1396 در راستای ایجاد و ارتقای زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی به منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تدابیر مقام معظم رهبری، با برنامه ریزی، ارایه و تصویب برنامه ای با عنوان برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق، بیش از پیش توجه به این حوزه از صنایع را در دستور کار خویش قرار دهد و تحت برنامه مصوب مذکور، راهکارهای سیاستی و حمایتی را در این حوزه ایجاد و تسهیل نماید.

مطابق این آیین‌نامه شرکت خلاق به شرکت‌ها و موسسات خصوصی نوآوری اطلاق می‌شود که یا در صنایع خلاق و فرهنگی مشغول بوده و یا الگوهای نوین کسب‌وکار را در ارائه محصولات و خدمات خود به کار گرفته باشند. ویژگی اصلی شرکت خلاق، خلاقیت و نوآوری، برای ارائه محصولات و خدمات جدید و مدل‌های نوین کسب‌وکار در سطح بازار هدف است، رشد و توسعه محصولات و خدمات آنها بر خلاف شرکت‌های دانش‌بنیان لزوما محصولاتی مبتنی بر فناوری پیشرفته نیست.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این شرکت‌ها را در سه حوزه «توسعه بازار محصولات و خدمات، تسهیل فضای کسب‌وکار و پشتیبانی مالی و جذب سرمایه» حمایت می‌نماید. حمایتی که نزدیک و هم‌تراز با قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود که از آن جمله می‌توان به معافیت مالیاتی اشاره کرد.

چه شرکت هایی واجد شرایط دریافت گواهی خلاق هستند؟

برای اینکه شرکت ها بتوانند در دسته شرکت های خلاق قرار بگیرند باید 7 ویژگی داشته باشند.

1- دارا بودن یکی از شخصیت‌های حقوقی قابل ثبت در نظام قانونی کشور
2- خصوصی بودن شرکت
3- دانش‌بنیان نبودن محصول/خدمت
4- حوزه محصول/خدمت مرتبط با حوزه های خلاق مذکور در آیین نامه باشد
5-محصول/ خدمت می بایست تولید/ارائه شده باشد. (صرف ارائه طرح قابل پذیرش نمی باشد)
6- نوآورانه بودن محصول/خدمت به این معنی که نسبت به فعالیت‌های مشابه در سطح کشور دارای سطح تمایز باشد
7- دارا بودن ظرفیت مربوط به اثربخشی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگ

استعلام شرکت های خلاق

در سایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به آدرس isti.ir بخشی به عنوان برنامه توسعه زیست بوم  واحدهای خلاق (ircreative.isti.ir) وجود دارد که در آن می توان لیست کامل شرکت های خلاق را مشاهده نمود. در حال حاضر (آبان 1402) تعداد 1701 شرکت توانسته اند در 22 حوزه، گواهی خلاق را دریافت نمایند.

تفاوت شرکت دانش بنیان و شرکت خلاق

شرکت های خلاق در واقع زیر مجموعه ای از شرکت های دانش بنیان هستند که دو تفاوت با هم دارند. تفاوت اول این است اکثر شرکت های خلاق در زمینه های اجتماعی و فرهنگی فعالیت می کنند. مثلا شرکت خلاق شما می تواند به ارائه و تولید بازی هایی برای نوجوانان بپردازد که قبلا تولید نشده و یا اکنون به شکلی نو تولید می شود. شرکت های خلاق می توانند به ارائه خدمات بپردازند و محصول مشخصی برای ارائه نداشته باشند.

دومین تفاوت این است که شرکت دانش بنیان بر دانش فنی تمرکز دارد و شرکت خلاق بر خلاقیت و الگوهای نوین کسب و کار. شاید برایتان جالب باشد که شرکت های خلاق در واقع شرکت های دانش بنیان نوع 3 هم خوانده می شوند.

حوزه‌های قابل پذیرش شرکت‌های خلاق

22 حوزه جهت دریافت گواهی خلاق وجود دارد که عبارتند از:

Ξ آموزش، یادگیری و اشتغال
Ξ انیمیشن و فیلم
Ξ بازی ویدئویی و موبایلی
Ξ بازی، اسباب بازی و سرگرمی
Ξ تبلیغات و بازاریابی
Ξ تولید محتوای صوتی و تصویری
Ξ حمل‌و‌نقل و جابجایی
Ξ خدمات زیرساخت توسعه کسب‌و‌کار صنایع خلاق
Ξ خدمات شهری و منزل
Ξ خدمات فناوری اطلاعات
Ξ سایر صنایع خلاق و فرهنگی
Ξ سلامت و سبک زندگی
Ξ صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی
Ξ طراحی، معماری و ساختمان
Ξ فروشگاه و نمایشگاه
Ξ کتاب، تولید محتوا، چاپ و نشر
Ξ گیاهان دارویی و طب سنتی
Ξ مالی، سرمایه گذاری و بیمه
Ξ مد و پوشاک
Ξ واقعیت افزوده، مجازی، ترکیبی
Ξ هنرهای تجسمی و نمایشی

حوزه‌های قابل پذیرش شرکت‌های خلاق

گواهی خلاق شرکت پیشگامان دامنه فناوری

شرکت پیشگامان دامنه فناوری به عنوان یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات نرم افزاری شهر هوشمند، جزو یکی از سه شرکت دارای گواهی خلاق در زمینه خدمات شهری می باشد. اگر به دنبال شرکتی برای طراحی اپلیکیشن و زیر ساخت های شهر هوشمند هستید می توانید از مشاوره ما استفاده کنید.

گواهی خلاق شرکت پیشگامان دامنه فناوری

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد اپلیکیشن و سایت و دریافت مشاوره رایگان ، اطلاعات تماس خود را وارد کنید.

درخواست مشاوره    تماس تلفنی  

divider
divider

محصولات مرتبط

⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید، iOS، وب اپلیکیشن و PWA ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید ✒️ طراحی بصورت cross-platform ✒️ قابل انتشار بر روی تمامی مارکت های نرم افزاری معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان
ادامه
✍️ چرا شرکت طراحی سایت پیشگامان دامنه فناوری ؟ ☰ 15 سال سابقه فعالیت + بیش از 500 مشتری ☰ پیاده سازی طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای اختصاصی ☰ مدیریت سریع و آسان سایت بدون نیاز به داشتن دانش فنی ☰ تحویل سریع + قیمت مناسب + بهینه سازی و سئو اولیه ☰ قابلیت نمایش بر روی موبایل (ریسپانسیو) ☰ دوره های آموزش سئو و بازاریابی دیجیتال اولیه رایگان ☎️ جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر