چگونه اپلیکیشن بهتری داشته باشیم ؟ ✔️ پیش نیازهای تجاری و عملکردی

محصولات موفق معمولاً فرمول مشخصی برای موفقیت خود ندارند، اما می توان برخی از عناصر شناخته شده در صنعت برنامه نویسی مانند ارائه پشتیبانی خوب برای مشتریان، تجربه کاربری عالی، زیرساخت فناوری قابل اعتماد و غیره را به خوبی پیاده سازی و ارائه کرد. در این میان، دو عامل مهمی که به راحتی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، پیش نیازهای تجاری و عملکردی هستند، به ویژه در هنگامی که مفهوم "امکانات" مورد بحث قرار می گیرد، برای مثال، داشتن ویژگی «پایش موقعیت مکانی» برای اپلیکیشن شما یک پیش نیاز تجاری نیست، "روشی که به واسطه آن کارفرمایان بتوانند از موقعیت مکانی کارکنان خود در حین کار آگاه شوند" یک پیش نیاز تجاری است.

پیش نیازهای تجاری و عملکردی در طراحی اپلیکیشن 

پیش نیازهای تجاری و عملکردی تفاوت این دو چیست و چرا باید به آنها اهمیت بدهیم؟

محصولات موفق معمولاً فرمول مشخصی برای موفقیت خود ندارند، اما می توان برخی از عناصر شناخته شده در صنعت برنامه نویسی مانند ارائه پشتیبانی خوب برای مشتریان، تجربه کاربری عالی، زیرساخت فناوری قابل اعتماد و غیره را به خوبی پیاده سازی و ارائه کرد. در این میان، دو عامل مهمی که به راحتی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، پیش نیازهای تجاری و عملکردی هستند، به ویژه در هنگامی که مفهوم "امکانات" مورد بحث قرار می گیرد، برای مثال، داشتن ویژگی «پایش موقعیت مکانی» برای اپلیکیشن شما یک پیش نیاز تجاری نیست، "روشی که به واسطه آن کارفرمایان بتوانند از موقعیت مکانی کارکنان خود در حین کار آگاه شوند" یک پیش نیاز تجاری است.

اما اگر پا را فراتر بگذارید و مثلاً بگویید که ویژگی ردیابی موقعیت مکان در اپلیکیشن شما باید به کاربر اجازه دهد موقعیت مکانی خود را روی نقشه مشخص کند، به نوعی یک الزام عملکردی برای این ویژگی مشخص کرده اید. بنابراین، می توان گفت که پیش نیاز عملکردی پاسخی به پیش نیاز تجاری است. اجازه دهید کمی عمیق تر و به طور جداگانه به هر یک از آنها بپردازیم.

پیش نیازهای تجاری و عملکردی

مطالعه بیشتر:     آنچه برای برنامه ریزی کسب و کار در بازار آنلاین باید بدانید

پیش نیازهای تجاری و عملکردی پیش نیازهای تجاری

پیش نیازهای تجاری به عنوان الزامی برای ذینفعان و سهام داران نیز شناخته می شوند، این الزامات عناصر مهمی هستند که یک کسب و کار برای دستیابی به اهداف خود باید آنها را برآورده کند. به بیان ساده تر، پیش نیازهای تجاری همان چیزهایی هستند که باید به آنها دست یافت، در حالی که پیش نیازهای عملکردی چگونگی دستیابی به آنها است.

پیش نیازهای تجاری معمولاً توسط بخش تجاری قرارداد، خواه توسط سهام داران یا شخصی مانند من (تحلیلگر کسب و کار)، از طریق تجزیه و تحلیل دقیق در چندین زمینه مشخص می شوند. این کار معمولاً توسط افراد غیر متخصص انجام می شود، زیرا به سواد فنی نیازی ندارد، و این مفاهیم انتزاعی به گونه ای بیان می شوند که تقریباً توسط همه قابل درک باشند.

یک مثال از پیش نیازهای تجاری این مورد می باشد: "محصول نباید هیچ یک از داده های یک فرد را پس از حذف حساب کاربری او نزد خود نگهداری کند". با توجه به این موضوع، پیش نیازهای عملکردی که توسط تحلیلگر تجاری یا تحلیلگر سیستمی مشخص شده اند، باید این نیاز را برآورده کند.

به عنوان یک مشتری، شما باید با تحلیلگر تجاری خود در جلسات هم فکری ارتباط تنگاتنگی باشید تا بتوانید به درستی نیازهای کسب و کار خود را شناسایی و بر روی آنها سرمایه گذاری کنید. بعد از اینکه پیش نیازهای تجاری خود را مشخص کردید، پیش نیازهای عملکردی وارد کار می شوند.

مطالعه بیشتر:       ترندهای توسعه وب و جدیدترین زیرساخت‌های فناوری وب در سال ۲۰۲۳

پیش نیازهای تجاری و عملکردی پیش نیازهای عملکردی

در حالت ایده‌آل، پیش نیازهای عملکردی باید بتوانند پیش نیازهای تجاری را تا حد امکان به صورت کارآمدی حل کند.  این کارآمدی باید در تمام زمینه های مختلف کسب و کار شما از جمله بخش مالی، تجربه کاربری، جلب رضایت سهام داران و غیره وجود داشته باشد. به همین دلیل است که درک کامل پیش نیازهای تجاری سنگ بنای ارائه یک محصول کاربردی است.

ممکن است گاهی برای حل یک نیاز تجاری با راه حل های متعددی مواجه می شوید. در مواردی از این دست، باید در کنار تحلیلگر تجاری، تحلیلگر سیستمی هم داشته باشید تا بهترین راه حل را پیدا کنید. از جابجایی و تغییرات نترسید، زیرا احتمالاً اتفاق خواهند افتاد، اما در عوض سعی کنید تا جایی که ممکن است از آنها به نفع خود استفاده کنید.

برای مثال، ممکن است یک پیش نیاز تجاری برای «یافتن حراجی های خانگی بر اساس موقعیت مکانی کاربران» نوشته‌ باشید. کلمه کلیدی "موقعیت مکانی". مطمئناً، با خود فکر می‌کنید به یک اپلیکیشن بومی برای تلفن همراه با مارکت داخلی نیاز دارید که به کاربران این امکان را می ‌دهد این حراجی ها را در منطقه خود پیدا کنند. اما سپس متوجه می شوید که هنوز بودجه کافی برای توسعه اپلیکیشن خود در دو پلتفرم بومی (iOS و Android) را ندارید، اما از سوی دیگر می خواهید سرمایه گذاران را نیز جذب کنید. بنابراین با تحلیلگر سیستمی خود صحبت می کنید و او به شما پیشنهاد می کند که یک PWA (اپلیکیشن تحت وب) که می تواند روی تمام دستگاه های تلفن همراه اجرا شود، توسعه دهید.

اگرچه PWA قابل نصب بر روی دستگاه های تلفن همراه نیست، اما تا زمانی که بودجه لازم برای توسعه صحیح اپلیکیشن خود در iOS و Android را به دست نیاورده اید، کار شما را راه می اندازد.  این کار می تواند یک تغییر بزرگ در نظر گرفته شود، اما می توانید با توسعه چیزی که قادر به جذب سرمایه بیشتری باشد، از آن به نفع خود استفاده کنید، به‌علاوه، طراحی، اجرا و انتشار آن در بازار ارزان‌تر است. 

مطالعه بیشتر:       چگونه یک بوم کسب و کار برای ایده‌های اپلیکیشن موبایل بسازیم ✔️

پیش نیازهای تجاری و عملکردی نتیجه گیری

توسعه یک محصول موفق کار سختی است. در این مسیر دشوار، باید سوالات سخت و دقیقی بپرسید. اما برای اینکه مطمئن شوید سوالات درستی را می‌پرسید، باید آنها را از هم تفکیک و بر اساس اهدافشان دسته‌بندی کنید. به همین دلیل است که باید برای شناسایی و جداسازی پیش نیازهای تجاری از عملکردی تلاش کنید. در ضمن موارد زیر را نباید انجام بدهید:

 ✖️ حل مشکل اشتباه با ابزارهای اشتباه (بدترین حالت)
 ✖️ حل مشکل اشتباه با ابزار مناسب
 ✖️ حل مشکل درست با ابزارهای اشتباه

شما باید مشکل درستی را با ابزار مناسب آن حل کنید. (بهترین مورد)

در صورتیکه تمایل به طراحی اپلیکیشن موبایل و یا کسب اطلاعات در این زمینه دارید از مشاوره های رایگان ما استفاده کنید

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد اپلیکیشن و سایت و دریافت مشاوره رایگان ، اطلاعات تماس خود را وارد کنید.

درخواست مشاوره    تماس تلفنی  

divider
divider

محصولات مرتبط

⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید، iOS، وب اپلیکیشن و PWA ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید ✒️ طراحی بصورت cross-platform ✒️ قابل انتشار بر روی تمامی مارکت های نرم افزاری معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان
ادامه
✍️ چرا شرکت طراحی سایت پیشگامان دامنه فناوری ؟ ☰ 15 سال سابقه فعالیت + بیش از 500 مشتری ☰ پیاده سازی طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای اختصاصی ☰ مدیریت سریع و آسان سایت بدون نیاز به داشتن دانش فنی ☰ تحویل سریع + قیمت مناسب + بهینه سازی و سئو اولیه ☰ قابلیت نمایش بر روی موبایل (ریسپانسیو) ☰ دوره های آموزش سئو و بازاریابی دیجیتال اولیه رایگان ☎️ جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
ادامه
طراحی اپلیکیشن فروشگاهی ✏️ طراحی کاملا سفارشی با کدنویسی اختصاصی ✏️ رابط کاربری UI/UX اختصاصی ✏️ پنل مدیریت پیشرفته ✏️ دارای نسخه اندروید، iOS و وب اپلیکیشن ✏️ دارای کیف پول و اتصال به انواع درگاه‌های بانکی ✏️ امکان بارگزاری در استورهای نرم افزاری مانند گوگل پلی و بازار ✏️ مدیریت یکپارچه اپلیکیشن و سایت ✏️ امکان اخذ نماد اعتماد ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر