تاثیر فناوری موبایل بر روی زندگی ما ✔️

تاثیر فناوری موبایل بر روی زندگی ما ✔️

ما در عصر گجت‌ ها و گوشی‌ های هوشمند زندگی می‌کنیم و برقرای ارتباط تا به حال هرگز به این آسانی نبوده است. مهم نیست که کدام نقطه از جهان باشیم، بوسیله رسانه های اجتماعی، همیشه با دوستان خود و میلیون ها نفر دیگر در ارتباط هستیم. تنها چیزی که نیاز داریم یک گوشی هوشمند متصل به اینترنت است.

تاثیر فناوری موبایل بر روی زندگی ما

ما در عصر گجت‌ ها و گوشی‌ های هوشمند زندگی می‌کنیم و برقرای ارتباط تا به حال هرگز به این آسانی نبوده است. مهم نیست که کدام نقطه از جهان باشیم، بوسیله رسانه های اجتماعی، همیشه با دوستان خود و میلیون ها نفر دیگر در ارتباط هستیم. تنها چیزی که نیاز داریم یک گوشی هوشمند متصل به اینترنت است.

تلفن‌های همراه به بخش مهمی از زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند و علاوه بر ارتباطات، به اپلیکیشن های متنوعی دسترسی داریم که می‌توانند زندگی ما را بسیار آسان‌تر کنند. اگرچه ممکن است هزینه طراحی اپلیکیشن ها رو به افزایش باشد، اما تعداد آنها در اپ استورها نیز رو به رشد است. برخی از این برنامه‌ها برای اپ استورهای موبایل بهینه‌سازی شده‌اند تا بتوانیم آنها را راحت‌تر پیدا کنیم.

تاثیر فناوری موبایل بر روی زندگی ما

با تلفن های همراه خود می توانیم کتاب بخوانیم، به موسیقی گوش دهیم، عکس بگیریم، فیلم تماشا کنیم، بازی کنیم، اسنادی را ایجاد و ویرایش کنیم، توصیه های پزشکی و خیلی چیزهای دیگر را دریافت کنیم. به همین دلیل مردم زمان بیشتری را در گوشی های خود صرف می کنند و از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲2، این زمان تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته است. اما حالا باید بپرسیم که تلفن همراه بر روی زندگی و جامعه ما چه تاثیری گذاشته است؟ در این مقاله به بررسی اثرات مثبت و منفی استفاده روزانه از تلفن همراه خواهیم پرداخت.

تاثیرات منفی استفاده از تلفن همراه در زندگی ما

مطالعه بیشتر:       راهنمای صفر تا صد راه اندازی فروشگاه اینترنتی و مارکت پلیس

تاثیرات منفی استفاده از تلفن همراه در زندگی ما

۱- اتلاف وقت

ما شیفته کارهایی هستیم که امروزه تلفن‌های هوشمند می‌توانند برایمان انجام دهند، اما این فناوری یک نقطه ضعف هم دارد. مطالعه ای که شرکت تجزیه و تحلیل دیجیتال Flurry انجام داده نشان می دهد که ما به طور متوسط ​​تقریباً ۳ تا ۴ ساعت در روز به دستگاه های هوشمند خود خیره شده ایم که در هفته مجموعاً به یک روز می رسد! درست است، یک روز!

اعتیاد به موبایل

۲- اعتیاد به موبایل

اعتیاد به تلفن همراه با نام نوموفوبیا (nomophobia) شناخته می شود. نوموفوبیا یعنی ترس از عدم دسترسی به تلفن همراه. بنابراین، نه تنها صرف زمان زیاد در این دستگاه‌ نشانه اعتیاد است، بلکه ترس از نداشتن آن نیز نوعی اعتیاد محسوب می شود. مطالعات نشان می ‌دهند افرادی که به تلفن‌های همراه خود معتاد هستند، همانند دیگر اشکال اعتیاد، اغلب نشانه‌هایی از افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روانی را در خود دارند.

۳- حواس پرتی

مطالعه دیگری که این بار در دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام شده، نشان می‌دهد که اعلان‌ های گوشی‌ های هوشمند می‌توانند تمرکز ما را بر هم زنند. حتی اگر مدت این اعلان‌ ها کوتاه باشد، باز هم به اندازه کافی باعث حواس‌پرتی می‌شوند، بر توانایی شما برای تمرکز بر روی یک کار خاص تأثیر می‌گذارند و با ایجاد افکار نامربوط عملکرد شما را کاهش می‌دهند. این امر می تواند در برخی موقعیت های خاص، مانند رانندگی، بسیار خطرناک باشد. به عنوان مثال، یک اعلان ساده می تواند باعث تصادفات واقعاً جدی شود.

حواس پرتی بر اثر استفاده از موبایل

اپلیکیشن های بسیار خوبی هم وجود دارند که می‌توانند در برخی موقعیت‌های خاص واقعاً مفید باشند، اما به ازای هر یک از آنها، هزاران اپلیکیشن بیهوده وجود خواهد داشت که فقط باعث حواس‌پرتی شما می شوند، وقت شما را تلف می‌کنند و بازدهی شما را کاهش می دهند.

مطالعه بیشتر:        تاثیر استفاده از موبایل بر روی کودکان

۴- تأثیر بر مهارت های اجتماعی

علاوه بر مشکلات ذکر شده در بالا، تلفن های همراه تأثیر زیادی بر زندگی اجتماعی مردم نیز دارد. امروزه مردم بیشتر از دنیای واقعی جدا می‌شوند، تلفن‌ های خود را بر تعاملات انسانی مقدم می دانند و کمتر افرادی را می بینیم که در مکان‌های عمومی در حال صحبت با یکدیگر باشند. مردم بیش از حد مشغول دستگاه های تلفن همراه خود هستند، اعلان ها را بررسی می کنند، پیام می فرستند یا ویدیوی جدیدی را در صفحات اجتماعی خود به اشتراک می گذارند. به نظر می رسد مهارت های اجتماعی ما به دلیل استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند به طور مداوم کاهش می یابد.

«زامبی‌های تلفن های هوشمند» یا «smombie» ها مرتباً از جلوی ما عبور می‌کنند. شاید با این اصطلاح آشنا نباشید اما به احتمال زیاد امروز یکی از آنها را دیده‌اید. آ‌نها افرادی هستند که در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی به آرامی و به روش‌های عجیبی راه می‌روند و چشم‌ها و انگشتانشان روی صفحه‌نمایش تلفن همراهشان متمرکز شده است. در اینجا تنها مسائل ایمنی هنگام رد شدن از خیابان ها مطرح نمی شود، به این فکر کنید که آنها چند بار در روز با چیزهای مختلف برخورد می کنند.

فناوری که در دستگاه های تلفن همراه استفاده می شود، از زمان ظهور و به ویژه در طی ده سال گذشته، بسیار بهبود یافته است. تلفن های همراه کوچکتر، قدرتمندتر و بسیار مفیدتر شده اند. این دستگاه ها همه جا هستند و نقش‌ مهمی را در زندگی اکثر افراد ایفا می‌کنند.

بهتر است کمی وسواس خود را در مورد نازک، سبک و انطباق پذیر بودن سخت افزار ابزارهای هوشمند خود کنار بگذاریم. ممکن است برایتان سوال شود که نسل بعدی گوشی های هوشمند یا تبلت ها تا چه اندازه می توانند سرگرم کننده باشد، اما همه چیز به این جا ختم نمی شود. مهم این است که بفهمیم این ابزارها چقدر زندگی ما را بهبود می بخشند و چه نقش هایی را را بر عهده می گیرند.

توجه: اگر در بحث طراحی اپلیکیشن ها ایده ای دارید که می تواند به بهبود زندگی ما کمک کند، با ما تماس بگیرید یا وب سایت ما را بررسی کنید و ببینید که چگونه می توانیم ایده شما را به واقعیت تبدیل کنیم.

مطالعه بیشتر:      هر آنچه که باید در مورد سرویس های توسعه وایت لیبل بدانیم

تاثیرات مثبت تلفن همراه در زندگی ما

۱- ارتباطات

گفتنی است که گوشی های هوشمند، تبلت ها و نوت بوک ها علاوه بر جنبه تاریک فناوری آنها، زندگی ما را بهتر از همیشه کرده اند. این ابزارها این کار را به طرق مختلفی انجام می‌دهد، که مهم‌ ترین آنها، تبدیل کردن بحث ارتباطات به یک روتین در زندگی است. ما می‌ توانیم با کسانی که نیاز داریم، خواه مربوط به کار باشد یا زندگی شخصی، در تماس باشیم. فناوری تلفن همراه نحوه انجام کارها را به شکل خوبی تغییر داده است.

هیچ گاه نتوانسته بودیم به مانند الان لحظه های مهم را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذاریم، و این امر تا حد زیادی به دلیل فناوری تلفن همراه است. بدون دستگاه های تلفن همراه و فناوری استفاده شده در آنها، حضور در شبکه های اجتماعی هرگز به این اندازه رشد نمی کرد. به اشتراک گذاشتن اطلاعات به ظاهر پیش پا افتاده مانند موقعیت مکانی، کاری که انجام می دهیم، و شکل و ظاهر خود، به طور قابل توجهی بر روابط ما با دوستان و عزیزان خود تأثیر می گذارد.

تاثیرات مثبت تلفن همراه در زندگی ما

فناوری تلفن همراه باعث شده صدای کسانی که در طول تحولات عظیم از جهان جدا شده اند، به گوش سایر مردم برسد. وقتی فاجعه ای در سطح داخلی رخ می دهد، این صدا می تواند از دیگران کمک بگیرد و برای اولین بار، این افراد تنها نیستند. آنها می توانند با استفاده از تلفن همراه و از طریق متن، صدا و مهم تر از همه تصاویر، مشکلات خود را به اشتراک بگذارند و تغییرات مهمی را ایجاد کنند.

مطالعه بیشتر:      چگونه از اپلیکیشن های موبایل کسب درآمد کنیم؟

۲- خدمات کاربردی روزانه

تلفن های همراه شیوه زندگی ما را تغییر داده اند. اکنون، نه تنها می‌توانند به ما کمک کنند تا از طریق رسانه‌های اجتماعی با دوستان و خانواده در ارتباط بمانیم یا بدون پرداخت هزینه ای برای مصرف داده با دیگران تماس ویدیویی برقرار کنیم، بلکه در همه چیز از رزرو هتل و تاکسی گرفته تا ثبت خاطرات، کار را آسان‌تر از همیشه کرده اند. ما هم اکنون بیش از هر زمان دیگری در تاریخ به اطلاعات دسترسی داریم. جستجوی سریع منابع مفید برای هر فعالیتی که باید انجام دهیم، به یک کار ساده مبدل شده است. این گجت ‌ها حتی می‌توانند اطلاعات مورد نیاز ما را پیش‌بینی کنند و در زمانی که بیشترین کاربرد را دارند به ما ارائه دهند.

۳- خدمات بهداشتی و درمانی

همانطور که گفته شد تلفن های همراه زندگی روزمره ما را در سطوح مختلف بهبود بخشیده اند. این ابزارها پا را فراتر گذاشته اند و کیفیت زندگی را نیز برای بسیاری از ما به شدت بالا برده اند. مراقبت های بهداشتی یکی از حوزه هایی محسوب می شود که فناوری تلفن همراه را پذیرفته است. با وجود اینکه هنوز در مراحل اولیه پذیرش این فناوری قرار داریم، ولی پیشرفت های مهم زیادی ایجاد شده است.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از طریق اپلیکیشن های پزشکی، توصیه های درمانی را به شکلی سریع ارائه می کنند، یا می توانند آزمایش های پزشکی را از هر جایی بررسی و تغییرات اساسی در مراقبت از بیمار ایجاد کنند. اعضای کادر درمان می‌توانند آزمایش‌های ضربان‌ساز یا پیس میکر را از راه دور و با استفاده از تلفن دریافت کنند و برنامه‌ریزی دستگاه را برای رسیدگی به تغییرات در وضعیت بیمار تغییر دهند. در حالی که بیمار در خانه استراحت می کند، پزشکان می‌توانند تصاویر تشخیصی پیچیده ای را روی تلفن‌ خود ببینند و بیمارانی را که نیاز به درمان فوری دارند پیدا کنند.

حاشیه نشینان در کشورهای جهان سوم که هیچ مراقبت بهداشتی محلی دریافت نمی کنند، تشخیص داده می شوند و توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از راه دور نسخه دریافت می کنند. بیماران در مناطقی که مشکلات قابل توجهی با داروهای تقلبی دارند، می‌توانند از تلفن همراه خود برای تأیید قانونی بودن داروها استفاده کنند. این امر موجب نجات جان افراد و بهبود مراقبت های بهداشتی برای افراد آسیب دیده می شود.

کودکان مبتلا به بیماری هایی مانند اوتیسم از تبلت ها برای افزایش تمرکز و برقراری ارتباط با اطرافیان خود استفاده می کنند. بیمارانی که پس از سکته و آسیب های مغزی بهبود می یابند، از تبلت ها برای افزایش بهبودی خود استفاده می کنند. بیماران در تمام سنین از دستگاه های تلفن همراه برای برقراری ارتباط با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و عزیزان خود استفاده می کنند، امکانی قبلاً هرگز میسر نبود.

افرادی که بدون قدرت شنوایی متولد می شوند، ایمپلنت هایی را دریافت می کنند که می توانند با فناوری بی سیم برنامه ریزی شوند و به آنها این امکان را می دهد برای اولین بار حرف های فرزندان خود را بشنوند. پیام‌های متنی در تلفن‌ های همراه تأثیر فوق‌العاده‌ای بر ارتباطات ناشنوایان گذاشته است.

بیماران دیابتی می توانند سطح گلوکز خود را با تلفن های همراه کنترل کنند. آنها این اطلاعات را به صورت بی سیم به یک پمپ انسولین کوچک منتقل کنند، این پمپ مقدار مناسبی از انسولین را تزریق می کند و سطح گلوکز آنها در جایی که باید باشد نگه می دارد.

افراد نابینا می توانند با استفاده از تلفن همراه، نه تنها کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند، بلکه به سطح باورنکردنی از استقلال هم دست یابند. این دستگاه ها نه تنها با نابینایان صحبت می‌کنند تا بفهمند که چه چیزی روی تلفن همراه آنها نمایش داده می‌شود، بلکه نرم‌افزاری هم دارند که می‌تواند آنها را در شهرهای شلوغ راهنمایی کند. فناوری تلفن همراه می تواند به نابینایان در انتخاب لباس های آنها کمک کند. فناوری موجود در گوشی‌های هوشمند می‌تواند باقی پول دریافتی از خرید را اسکن کند و به نابینایان بگوید که چه مقدار پول به آنها داده شده است.

مطالعه بیشتر:      نکاتی را که باید هنگام طراحی اپلیکیشن و سایت بدانیم

نتیجه گیری

ما در عصر ظهور فناوری تلفن همراه قرار داریم و تماشای گسترش و پیشرفت آن هیجان انگیز است. اینکه بدانیم نسل بعدی تبلت ها یا تلفن های همراه چگونه خواهد بود و چه قابلیت‌هایی را ارائه می دهند جالب است، اما این فقط یک بخش کوچک از این داستان محسوب می شود. پیشرفت هایی که به واسطه این فناوری در زندگی روزمره ما و به طور کلی جامعه ایجاد می شود، چیزی است که واقعاً اهمیت دارد. این فناوری مردم جهان را به هم نزدیکتر می کند و این واقعا شگفت انگیز است.

شاید نتوانیم بدون تلفن همراه خود زندگی کنیم، اما می‌توانیم اقداماتی را برای کاهش اثرات منفی اعتیاد به آن انجام دهیم. یکی از کارهایی که می توان انجام داد این است که زمان صرف شده با تلفن همراه خود را کاهش دهیم و سعی کنیم به جای تکیه بر آنها برای هر کار کوچکی، رو در رو با هم ارتباط برقرار کنیم و روی چیزهایی که واقعاً در زندگی اهمیت دارند تمرکز کنیم. نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد تنها چند ایده در مورد چگونگی زندگی با استرس کمتر در کنار این فناوری است. شما چطور فکر می کنید؟ آیا کسی را می شناسید که خیلی کم از تلفن همراه خود استفاده کند یا اصلا سمت آن نرود؟ این امر چگونه به آنها کمک کرده است؟ ما را در جریان بگذارید!

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد اپلیکیشن و سایت و دریافت مشاوره رایگان ، اطلاعات تماس خود را وارد کنید.

درخواست مشاوره    تماس تلفنی  

divider
divider

محصولات مرتبط

⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید و IOS و وب اپلیکیشن ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید و کاملا بومی ✒️ قابل انتشار بر روی گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
✔️ طراحی اپلیکیشن فروشگاهی ✏️ طراحی کاملا سفارشی ✏️ مدیریت سریع و آسان ✏️ دارای نسخه اندروید، iOS و وب اپلیکیشن ✏️ قیمت مناسب و تحویل سریع ✏️ اتصال به انواع درگاه‌های بانکی ✏️ امکان بارگزاری در استورهای نرم افزاری مانند گوگل پلی و بازار ✏️ مدیریت یکپارچه اپلیکیشن و سایت ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
⚙️ طراحی اپلیکیشن مارکت پلیس ✏️ امکان افزودن چندین فروشگاه ✏️مدیریت سریع و آسان سیستم ✏️دارای زیرساخت برنامه نویسی سریع و قدرتمند ✏️ امنیت بالای سیستم ✏️ ارائه بصورت اندروید و IOS ✏️ طراحی رابط کاربری اختصاصی ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر