طراحی رابط کاربری اپلیکیشن و سایت

رابط کاربری یا واسط کاربری به مجموعه صفحات، تصاویر و المان‌های بصری مثل دکمه‌ها و آیکون‌ها گفته می‌شود که کاربر برای تعامل با یک دستگاه یا برنامه از آنها استفاده می‌کند. اما منظور از تجربه کاربری آن تجربه و حسی است که کاربر در هنگام تعامل با بخش‌های مختلف از محصولات و سرویس‌های یک شرکت دارد که شامل نحوه تعامل او با رابط است.

rate start rate start rate start rate start rate start

امتیاز دهی :

طراحی رابط کاربری اپلیکیشن و سایت

رابط کاربری یا UI چیست ؟

رابط کاربری یا UI مخفف user interface است که به زبان ساده رابط میان کاربر و محصول است؛ ظاهر یا هر چیزی که کاربر در سایت و اپلیکیشن می بیند و به وسیله آن با محصول یا خدمات رابطه برقرار می کند رابط کاربری محسوب می شود و شامل تصاویر، رنگ ها، سایز ها، فاصله ها، هماهنگی بین متن ها ، دکمه ها، ماژول ها و... است. در حقیقت طراح رابط کاربری بر روی تجربه بصری کاربر تمرکز دارد و مشخص می کند که یک کاربر چگونه از طریق یک رابط با اپلیکیشن، بازی نرم افزاری یا سایت ارتباط برقرار کند. هدف طراح رابط کاربری ایجاد یک رابط کاربری است که کاربر آن را آسان و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر بداند.

UI-Design

طراحی Ui سایت

حتما برای شما هم پیش آمده است که وارد سایتی شوید که طراحی شلوغ و نا بسامانی داشته باشد؛ در فضای طراحی سایت عوامل مهمی بر بازدید کاربر تاثیر می گذارد یکی از این عوامل که امروزه نقش پر رنگی ایفا می کند طراحی رابط کاربری وب سایت است. وب سایت نقطه ارتباطی یک کسب و کار با مشتریان بالقوه آن است ، این نقطه ارتباطی با کاربر بسیار اهمیت دارد و می بایست تعاملات کاربر با سایت به نحوی در نظر گرفته شود که بیشترین ارتباط و راحتی در استفاده را برای کاربر ایجاد کند. المان ها و بخش های مختلفی که در یک وب سایت اجزای این سیستم را تشکیل می دهند که می بایست کاربرد پذیری بالایی داشته باشد و با ایجاد ارزش برای یک مخاطب در حکم یک آهنربا عمل کند. کاربردپذیری یک سایت و اجزای آن چیزی فراتر از یک پوسته گرافیکی و ظاهری بوده و جریان کار و مکانیسم عمل یک سایت را به عنوان یک «محصول» نشان می‌دهد. ایجاد خطای کمتر در تعامل با یک کاربر، کارآیی بالا، فراگیری سریع و آسان، قابلیت به یادسپاری، دوست‌داشتنی بودن و تامین رضایت احساسی کاربر، ویژگی‌های کاربردپذیری برای طرای یک تجربه کاربری خوب هستند.

UI-Site

طراحی Ui اپلیکیشن

براساس آمار (Statista) در حال حاضر 6.4 میلیار نفر در سراسر جهان از گوشی هوشمند استفاده می کنند، این درحالیست که بیشتر افراد از گوشی موبایل برای استفاده از اپلیکیشن های مختلف بهره می گیرند. رابط کاربری اپلیکیشن اولین چیزی است که مشتریان در مورد محصول شما متوجه می شوند؛ ایده اصلی شما از طریق رابط کاربری به مشتریان منتقل می شود. هنگام استفاده از اپلیکیشن مشتریان می خواهند راهکار های قابل فهم و سریعی برای رفع مشکلات و نیاز های خود داشته باشند زیرا بیشتر آنها روزانه از این برنامه ها استفاده می کنند. سفارش غذا ، درخواست تاکسی آنلاین، آموزش زبان انگلیسی و... همگی امروزه متکی بر اپلیکیشن های موبایل هستند، به همین دلیل است که نقش رابط کاربری در این فرآیند هر چه ساده تر و سریع تر باشد بهتر عمل می کند.

UI-App

تفاوت تجربه کاربر UX و رابط کاربر UI چیست ؟

رابط کاربری یا واسط کاربری به مجموعه صفحات، تصاویر و المان‌های بصری مثل دکمه‌ها و آیکون‌ها گفته می‌شود که کاربر برای تعامل با یک دستگاه یا برنامه از آنها استفاده می‌کند. اما منظور از تجربه کاربری آن تجربه و حسی است که کاربر در هنگام تعامل با بخش‌های مختلف از محصولات و سرویس‌های یک شرکت دارد که شامل نحوه تعامل او با رابط است.

عناصر مهم در رابط کاربری

معماری اطلاعات

عملکرد یک سایت یا اپلیکیشن مطابق با هوش مصنوعی ساخته شده است. ساختار بندی و سازمان‌دهی محتوا به شیوه‌ای منطقی بسیار حائز اهمیت است. اجزای هوش مصنوعی شامل سه نوع اصلی ساختارهای سازمانی است. سلسله مراتبی (سطح اهمیت) ، متوالی (ترتیب منطقی مراحل) و ماتریسی (که در آن کاربر سازمان محتوای مشاهده شده را انتخاب می کند) این اجزا را شامل می‌شوند. به عنوان مثال می توان عناصر ناوبری (دکمه ها، زبانه ها، نمادها)، برچسب‌ها (اصطلاحات)، ویژگی‌های جستجو (نوار جستجو) و سیستم‌های سازمان (دسته‌ها) را نام برد.

طراحی تعاملی

عناصر با ارائه نمونه‌هایی از ورودی کاربر ، خوانندگان غیرفعال را به فعال تبدیل کنند. در نظر داشتن کاربر در هنگام ایجاد UI به بهبود تعامل و اجرای رفتارهای خاص که نیازهای کاربر را برآورده می‌کند، کمک می‌کند. علاوه بر این ، رابط‌های کاربری تعاملی که به طور کارآمد طراحی شده اند، می توانند مشکلات احتمالی را پیش بینی کنند. مثال: اشتراک گذاری اجتماعی ، دکمه‌های اشتراک.

طراحی بصری

ارزش زیبایی سایت و اپلیکیشن را نمی‌توان دست کم گرفت. طراحی موثر از عناصر رنگ ، کنتراست، فونت، ویدئو و عکس برای جذب بازدیدکنندگان استفاده می‌کند. این کار خواندن مطالب و درکشان را برای کاربر آسان می کند. از موارد مهم طراحی بصری می‌توان به کنتراست، رنگ، فضای سفید، تایپوگرافی و بهینه سازی تلفن همراه اشاره کرد.

تعرفه طراحی Ui

روند طراحی و ساخت UI یک اپلیکیشن و سایت همانند زیر ساخت اصلی آن پیچیدگی های خاص و منحصر به فرد خودش را دارد؛ طراحی رابط کاربری سایت و نرم افزار نیاز به تحلیل و آنالیز دقیق و به طور کلی برآورد هزینه است. برای برآورد هزینه دقیق نیاز به بررسی فاکتورهایی مانند زمان لازم برای طراحی رابط کاربری، تعداد Template و .... است.

مراحل طراحی رابط کاربری

UI-One

نیاز سنجی

در مرحله اول طراح بخش های مختلف پروژه را به صورت کامل بررسی می کند و اهداف اصلی و ویژگی های مخاطبین را مشخص می کند و به دسته بندی آنها می پردازد. هرچه طراح بتواند کاربران یک محصول را بیشتر و بهتر بشناسد در پایان طرح بهتری ارائه خواهد داد.

UI-NeedsAssessment
UI-Two

اتود اولیه

پس از تحلیل داده ها و بدست آوردن سرنخ های اصلی، طراح کار خود را در قالب طرح های اولیه شروع می کند. در این مرحله نیازی به اجرای جزئیات نیست و تنها ابزار طراح، کاغذ و قلم است.

UI-PrimaryEtude
UI-three

ارائه اولیه

در این مرحله طی جلسه حضوری یا مجازی طرح اولیه به کارفرما ارائه می شود. در این بخش طراح توضیحات کلی در مورد اجزای هر صفحه، دکمه ها و... را به کارفرما ارائه می دهد و سپس با همفکری کارفرما تغییرات لازم در اتود اولیه اعمال می شود.

UI-InitialPresentation
UI-four

وایرفریم

پس از اعمال تغییرات لازم، طرح اولیه وارد مرحله اجرا می‌شود. در مرحله چهارم دکمه‌ها و اجزای هر بخش با جزئیات و ارتباط بین صفحات تعیین می‌گردد. همچنین در این بخش مشخص می‌شود که با کلیک بر روی هر دکمه چه اتفاقی رخ می‌دهد. بعد از اینکه وایرفریم نیز توسط کارفرما تایید شد، وارد اجرای مرحله نهایی می‌شوید.

UI-wireFrame
UI-five

اجرای نهایی

پس از اعمال تغییرات لازم، نوبت به انتخاب رنگ بندی‌ها و انجام کارهای گرافیکی می‌رسد. طراح با بهره گیری از اصول گرافیک، باید این مرحله را انجام دهد. البته گاهی اوقات این انتخاب‌ها در مراحل اولیه انجام می‌شوند. هرچند که پیشنهاد اکثر متخصصان این است که در مراحل آغاز طراحی، بهتر است طراح خود را درگیر زیبایی ظاهری نکند. بلکه باید به نکات فنی و استانداردسازی سایت توجه شود. در مرحله اجرای نهایی طراحی با جزئیات کامل انجام می‌شود و جهت دریافت نظرات و پیشنهادات نهایی به کارفرما ارائه می‌گردد.

UI-finalPerformance

طراحی UI مناسب چه کسب و کارهایی است؟

UI-Knowledge
خدمات آموزشی
UI-basket
فروشگاه اینترنتی
UI-food
سفارش آنلاین، غذا
UI-taxi
تاکسی اینترنتی
UI-stethoscope
خدمات پزشکی و درمانی
UI-ecologic
بازیافت زبانه
UI-passport
خدمات گردشگری
UI-face
خدمات زیبایی

نمونه کارها

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

UI-ecologic
UI-food
UI-app
UI-doctor
UI-motor
UI-store

طراحی رابط کاربری اختصاصی

طراحی یک رابط کاربری اختصاصی برای صاحبان برند و کسب و کار امروزه اهمیت ویژه ای دارد، چرا که وب سایت و اپلیکیشن اولین و مهمترین رابط بین مخاطبین و مشتریان آنها می باشد و یک طرح متناسب می تواند ذهنیت بسیار خوبی را برای کاربر ایجاد کند. و در مقابل رابط کاربری نا متناسب باعث می شود کاربر دیگر از سایت و اپلیکیشن استفاده نکند و جذب رقیبان شما شود. شرکت پیشگامان دامنه فناوری با بکارگیری آخرین تکنولوژی روز دنیا در زمینه طراحی؛ آماده خدمت رسانی به شما در زمینه طراحی رابط کاربری اختصاصی برای سایت و اپلیکیشن است.

سوالات متداول

بله شما می توانید طرح یا ایده خود را با مشاورین ما در میان بگذارید تا طبق سلیقه و نظر شما ui اختصاصی طراحی شود.

تیم طراحی پیشگامان پس از بررسی همه جزئیات ایده شما، تمام جزئیات روند کار از جمله هزینه و زمان بندی طراحی را برای شما ارسال خواهد کرد

شرکت پیشگامان دامنه فناوری بیش از 13 سال سابقه موفق در زمینه های مختلف طراحی سایت و اپلیکیشن دارد و به صورت تخصصی طراحی UI منحصر به فردی برای شما انجام می دهد.

ثبت نظر

user
ستایش رسولی
سه شنبه 7 تیر 1401
سلام مرسی از اطلاعات مفیدتون میخواستم بدونم هزینه طراحی رابط کاربری اپلیکیشن چقدرهه؟

admin
پاسخ مدیر به ستایش رسولی
سه شنبه 7 تیر 1401

سلام دوست عزیز تیم طراحی پیشگامان پس از بررسی همه جزئیات ایده شما، هزینه و پروپوزال اولیه را خدمتتون ارسال می کنند