بهترین شیوه طراحی اپلیکیشن پزشکی❤️ همه آن چیزهایی که باید بدانید

✔️ اپلیکیشن های مراقبت پزشکی در زندگی روزمره ما اهمیت زیادی دارد، برای طراحی آن باید به یک سری نکات ضروری همچون طراحی مناسب، دسترسی درست کاربران به منوها و خدمات مناسب تمرکز داشت. ما در این مقاله در مورد موارد مهمی که باید در نظر داشته باشیم صحبت می کنیم.

بهترین شیوه طراحی اپلیکیشن پزشکی و سلامت

همه آن چیزهایی که باید بدانید

اپلیکیشن های مراقبت پزشکی در زندگی روزمره ما اهمیت زیادی دارد، برای طراحی آن باید به یک سری نکات ضروری همچون طراحی مناسب، دسترسی درست کاربران به منوها و خدمات مناسب تمرکز داشت. ما در این مقاله در مورد موارد مهمی که باید در نظر داشته باشیم صحبت می کنیم.

طراحی اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی

اهمیت طراحی رابط کاربری (UX/UI) در صنعت مراقبت‌های بهداشتی

در صنعت مراقبت‌های بهداشتی تأثیر UX نسبت به دیگر صنایع و کسب و کارها تا حدودی بیشتر است. تحقیقات ما نشان می‌دهد که UX سهم ۵۰ درصدی در کسب مزیت رقابتی و سهم ۳۳ درصدی در نرخ حفظ مشتری دارد. با طراحی مناسب UI/UX ، یک اپلیکیشن پزشکی می‌تواند به ابزاری موثر در جذب مشتری تبدیل شود.

طراحی اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که هر کاربری بتواند به سادگی با آن کار کند.  ممکن است در ابتدا برخی کاربران برای کار کردن به مشکلاتی برخورد کنند، اما با رفع مشکلات و کاربردی تر کردن اپلیکیشن شما یک برنامه بر اساس رفتار و تقاضای کاربران ایجاد کرده اید. طراحی رابط کاربری معمولا توسط تیم های متخصص ایجاد می شود و بعد از مدتی بر اساس بازخوردها بهبود خواهد یافت. با یک تیم طراحی UI/UX توانمند، می‌توانید یک برنامه کاربردی، پویا و کاربرپسند ایجاد کنید. در قسمت زیر به شما خواهیم گفت که چگونه این کار را به درستی انجام دهید.

چگونه اپلیکیشن مراقبت های بهداشتی طراحی کنیم؟

چگونه اپلیکیشن پزشکی طراحی کنیم؟

در طول فرآیند طراحی، یک تیم طراحی اختصاصی معمولاً راه‌حل‌های مراقبت‌های بهداشتی از راه دور را برای استفاده بسیاری از افراد ایجاد می‌کند. برای ایجاد یک اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی عالی، طراحان اقدامات خاصی را انجام می‌دهند، این اقدامات شامل مواردی است که در ادامه بیان می کنیم:

✴️ مرحله ۱- تحقیق

قبل از ساخت نمونه اولیه رابط کاربری این اپلیکیشن، مخاطب هدف، ویژگی‌های جغرافیایی، اجتماعی-جمعیتی و روانی او را تعریف کنید. داده‌های دریافتی به تعیین نحوه تعامل کاربران با برنامه کمک می‌کنند. در پایان مرحله تحقیق، به سوالات زیر پاسخ خواهید داد:

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آنها چه دوست دارند؟ هر روز از چه اپلیکیشن‌هایی استفاده می‌کنند؟ آنها برای چه هدفی از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند؟ هرچه پاسخ های دقیق‌تری دریافت کنید، مشتری مداری اپلیکیشن شما بیشتر خواهد بود.

✴️ مرحله ۲- نحوه طراحی سایر برنامه‌های پزشکی را بررسی کنید (بررسی رقبا)

در این مرحله باید نمونه های مشابه را بررسی کنیم (بگذارید آن را تحلیل رقبا بنامیم.) قبل از ایجاد یک محصول مفید، باید بررسی کنید که چه برنامه‌هایی در بازار ارائه شده است. پیش‌نیازهای فعالیت در این بازار را تجزیه و تحلیل کنید و به ویژگی‌های ضروری برنامه خود فکر کنید که این الزامات را برآورده می‌کنند. بررسی کنید که برنامه شما در چه بخشی مشکل دارد و چه چیزی می‌توانید به آن اضافه کنید تا محصولی دردسترس‌تر و مفیدتر به دست آورید. شما باید از مرتبط و مفید بودن کار خود برای کاربران اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب، اپلیکیشن شما در میان سایر محصولاتی که خدمات مشابهی ارائه می‌دهند متمایز خواهد شد.

به عنوان مثال، شما برای توسعه برنامه پرستاری آنلاین برنامه‌ریزی کرده‌اید، برنامه‌های برتر این حوزه را تجزیه و تحلیل کنید، آنها را تست و بهترین روش را انتخاب کنید. این کار کپی کردن نیست، بلکه ایده گرفتن از ویژگی‌هایی است که معمولاً در یک برنامه مشابه گنجانده شده است. و به یاد داشته باشید، یک تیم طراحی همیشه مسئول انجام تحقیقات بیشتر است و می‌تواند با ایده‌ها و مشاوره حرفه‌ای به شما کمک کند.

✴️ مرحله ۳- عملکرد برنامه اولویت اول شما است

هنگامی که ۲ مرحله قبلی کامل شد، زمان برنامه‌ریزی برای عملکرد و قابلیت های برنامه است. رابط کاربری برنامه مراقبت‌های بهداشتی شما باید پویا باشد و تجربه کاربری مناسبی را به کاربران ارائه دهد.  

✴️ مرحله ۴- برای ناوبری کاربران برنامه‌ریزی کنید

گشت و گذار کاربران در برنامه شما نباید پیچیده باشد و این یک ویژگی ضروری برای طراحی هر محصول است. ناوبری مناسب به معنای سرعت و سهولت در استفاده است. پزشکان و مراجعان باید بتوانند به سرعت اطلاعات مهم را بیابند، زیرا پای سلامت و زندگی مردم در میان است. اجزای ساده‌ای مانند منوی همبرگری، تب بار یا ناوبری کشویی، تجربه کاربری را بهبود می‌بخشند.

✴️ مرحله ۵- رنگ‌ها، فونت‌ها و عناصر بصری را انتخاب کنید

گاهی اوقات اهمیت این مرحله دست کم گرفته می‌شود. با این حال، روانشناسی رنگ و فونت یک جزء حیاتی در تجربه کاربری اپلیکیشن‌های مراقبت‌های بهداشتی است. عناصر بصری قدرت انتقال درست و یکنواخت پیام را دارند. با نگاهی به برنامه‌های پزشکی، متوجه خواهید شد که طراحی‌ اکثر این اپلیکیشن‌ها با سایه‌های خنثی و استفاده گسترده از رنگ‌های آبی و سبز سرد انجام می‌شوند و در اکثر موارد رنگ سفید برای پس‌زمینه انتخاب می‌شود. علاوه بر این رنگ ها، طراحان می‌‌توانند از رنگ های غیرعادی هم استفاده کنند. اغلب برنامه‌های این حوزه بر پایه رنگ آبی طراحی می‌شوند و طراحی اپلیکیشنی که رنگ متفاوتی داشته باشد، بهتر است. یک نکته قابل توجه این است که رنگ های اصلی باید با هدف و ماموریت شرکت هماهنگ باشند.  همراه با طرح‌های رنگی و عناصر بصری، تایپوگرافی باید روی راحتی و خوانایی برنامه کار کند. فونت مشخص می‌کند که کاربران چقدر راحت و سریع می‌توانند متن را تشخیص دهند و اطلاعات لازم را پیدا کنند.

مطالعه بیشتر:      ترفندهای طراحی اپلیکیشن پزشکی و مراقبت های بهداشتی

 طراحی اپلیکیشن‌ مراقبت‌های بهداشتی

ویژگی‌های ضروری که در طراحی اپلیکیشن‌های مراقبت‌های بهداشتی باید در نظر گرفته شود

بعضی از بخش‌ها باید در طراحی اپلیکیشن شما وجود داشته باشد. این بخش‌ها در کنار رابط کاربری ساده و پویا، به عنوان ابزارهایی عالی برای درگیر کردن کاربران در برنامه، عملکرد خوب و دریافت بازخوردهای مثبت عمل می‌کنند. در ادامه به بیان این ویژگی ها می پردازیم:

✳️ اعلان‌ها

وجود اعلان‌ها در برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی حیاتی است. به عنوان مثال، هنگامی که بروزرسانی یا تغییر وضعیتی وجود دارد، اعلان‌ها کاربران را در جریان قرار می‌دهند. بسته به نوع برنامه، کاربران ممکن است اعلانی برای انجام یک ورزش ۵ دقیقه‌ای یا یادآوری در مورد قرار ملاقات‌های آینده با پزشک، مصرف قرص‌ها و غیره دریافت کنند.

اعلان‌ها بسته به وضعیت، نوع و هدف متفاوت هستند. آنها به شما این امکان را می‌دهند که طراحی UI و UX خود را با شرایط خاص تنظیم کنید. اما به یاد داشته باشید که گزینه‌های وضعیت اعلان‌ها و نوع آنها باید در بخش ایجاد اعلان‌های شبیه به هم، زمان دار و اطلاع‌رسان وجود داشته باشند.

✳️ بخش پردازش پرداخت‌ها

چه قصد ارائه خدمات مشاوره پولی را داشته باشید یا طرح‌های اشتراکی، باید بخش پردازش پرداخت‌ها را به برنامه خود اضافه کنید. این بخش باید بی‌نقص و ایمن باشد، در این برنامه ها امکان افزودن کیف پول و درگاه بانکی نیز باید وجود داشته باشد.

✳️ یکپارچه‌سازی ابری

کاربران می‌خواهند به سوابق سلامت، اطلاعات درمانی یا نتایج آزمایش به طور مداوم و سریع دسترسی داشته باشند. فضای ذخیره‌سازی یکپارچه ابری و توسعه بدون سرور، برنامه شما را بر اساس تقاضای کاربر گسترش می‌دهند.

✳️ بخش پیام‌رسانی، چت و ویدئو کنفرانس

اگر کاربران بتوانند به راحتی با پزشکان ارتباط برقرار کنند، با یکدیگر چت کنند یا جلسات آموزشی ویدیویی داشته باشند، برنامه مراقبت‌های بهداشتی شما در میان رقبا برجسته خواهد شد. علاوه بر این، چنین ویژگی‌هایی به آنها این امکان را می‌دهند تا هر زمان که نیاز داشتند از خانه مشاوره فوری با پزشک یا مربی خود دریافت کنند.

✳️ ادغام با هوش مصنوعی

ادغام با هوش مصنوعی یک ویژگی مفید برای هر برنامه‌ای محسوب می‌شود. با الگوریتم‌های هوش مصنوعی، می‌توانید بخش‌های بررسی علائم حیاتی، نظارت بر سلامت و پیگیری وضعیت جسمانی افراد را در اختیار کاربران قرار دهید. علاوه بر این، دستیاران هوش مصنوعی کارکرد برنامه را ارتقا،‌ و مشکلات را به شکل دقیق‌تری تشخیص می‌دهند.

✳️ بخش پروفایل کاربر

ایجاد بخش پروفایل برای بیماران و پزشکان بدیهی به نظر می‌رسد. این ویژگی اپلیکیشن شما را برای کاربران شخصی‌سازی می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد پروفایل خود را بر اساس نیازشان مدیریت و اطلاعات لازم را آپلود کنند.

✳️ دسترسی

هدف از طراحی مناسب اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی این است که محصول را برای هر کاربر احتمالی در دسترس قرار دهد. اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که در طراحی‌های دسترس پذیر باید وجود داشته باشد عبارتند از:

✔️ عناصر اصلی را در ناحیه انگشت شست کاربر قرار دهید (ناحیه انگشت شست راحت‌ترین منطقه برای استفاده از تلفن همراه با یک دست محسوب می‌شود).
✔️ گزینه‌هایی را برای تغییر حالت نمایش به حالت افقی اضافه کنید.
✔️ امکان بزرگتر کردن متن را اضافه کنید
✔️ جستجوی صوتی وجود داشته باشد.

مطالعه بیشتر:     طراحی و ساخت اپلیکیشن پزشکی چه مزایایی دارد؟

خصوصیات طراحی اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی خصوصیات طراحی اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی

قبل از اینکه درباره این خصوصیات صحبت کنیم، می‌خواهیم طراحی EHR را به عنوان مثال در نظر بگیریم.EHR (Electronic Health Record) یک نرم‌افزار رایانه‌ای است که برای ذخیره، پیکربندی و به اشتراک‌گذاری داده‌های بیمار استفاده می‌شود.

یک EHR اطلاعات پزشکی را در بین همه طرف‌های درگیر در مراقبت از بیمار به اشتراک می‌گذارد: بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها، اورژانس‌ها، خانه‌های سالمندان، مراکز ثبت پزشکی دولتی و خود بیمار.

بهترین روش برای طراحی EHR را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد: راه‌ حل‌ها باید منجر به کاهش خطاها شوند. با توجه به اینکه پزشکان ۵۰ درصد از زمان خود را در این سیستم می‌گذرانند، طراحی صفحه اصلی EHR و رابط کاربری آن نباید برای چشم اذیت‌ کننده باشد. به عنوان مثال، بیایید طراحی رابط کاربری یک اپلیکیشن پزشکی را در نظر بگیریم که طراحی EHR در آن به خوبی انجام شده است.

این برنامه طراحی پویا دارد: کاربران می‌توانند به راحتی نتایج آزمایشات پزشکی، نسخه‌ها و پارامترهای فیزیکی خود را بررسی کنند. این برنامه به کاربر یادآوری می‌کند که داروی خود را مصرف کند، به پزشک مراجعه کند، اطلاعات سلامتی خود را به روز کند و غیره. سبک مینیمالیستی به بیماران و پزشکان اجازه می‌دهد تا به راحتی در سیستم فعالیت کنند.

هزینه طراحی اپلیکیشن پزشکی هزینه طراحی اپلیکیشن پزشکی

امروزه تقاضای زیادی برای طراحی اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد. با توجه به افزایش توسعه اپلیکیشن‌های مراقبت از راه دور و اپلیکیشن‌های نوبت‌دهی در طول شیوع ویروس کرونا، بسیاری از کسب و کارها در توسعه اینگونه اپلیکیشن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. از آنجایی که بازار به طور مداوم در حال رشد است، به راحتی می‌توانید سرمایه‌ خود را دو یا حتی سه برابر کنید. هزینه طراحی اپلیکیشن به سطح عملکرد برنامه بستگی دارد. هرچه طراحی اپلیکیشن کاربردی‌تر و در دسترس‌تر باشد، ویژگی‌های سفارشی بیشتری باید به آن اضافه شود. معمولا هزینه طراحی بسته به ساعات کار، امکانات مورد نیاز، نرم‌افزار و تکنولوژی مورد استفاده، حدود ۵۰ تا 150 میلیون تومان است.

طراحی اپلیکیشن کاملا سفارشی و منحصر به فرد مزایایی مانند وفاداری به مشتری، ایجاد تقاضا در صنعت و جذابیت بصری را به همراه دارد. و ما به شما اطمینان می‌دهیم که این مزایا بیشتر از هزینه طراحی اپلیکیشن ارزش خواهند داشت.

مطالعه بیشتر:      طراحی اپلیکیشن سالمندان یک فرصت طلایی و پولساز

چه کسی می‌تواند یک اپلیکیشن مراقبت‌های بهداشتی برجسته ایجاد کند؟

بهداشت و درمان موضوعی حساس و چالش برانگیز است که نیاز به توجه ویژه دارد. هنگام طراحی برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی، باید به افرادی فکر کنید که از برنامه شما استفاده می‌کنند و می‌خواهند به اطلاعات یا ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی به شکلی سریع و آسان دسترسی داشته باشند.

شرکت طراحی اپلیکیشن پیشگامان دامنه فناوری، تمام موارد مورد درخواست و ویژگی ها را بررسی میکند و بهترین طرح را به شما ارائه می دهد، ما در توسعه این اپلیکیشن‌ها تخصص داریم. تیم ما در بررسی نحوه طراحی اپلیکیشن‌های مراقبت‌های بهداشتی دقیق عمل کرده و یک اپلیکیشن کاربردی، در دسترس و ایمن را به شما ارائه خواهد نمود.  

محصول مرتبط:     طراحی اپلیکیشن پزشکی آنلاین

divider
divider

محصولات مرتبط

❇️ طراحی سایت حرفه‌ای مناسب پزشکان، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها و داروخانه ها ✒️ امکان نوبت دهی و رزرو ویزیت آنلاین ✒️ معرفی تمامی متخصصین و پزشکان ✒️ قابلیت ارسال پیام به صورت متن و عکس ✒️ معرفی کامل کلینیک و بیمارستان ✒️قابلیت مشاوره آنلاین امور پزشکی ✒️ اتصال به درگاه بانکی معتبر ☎️ جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
ادامه
⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید، iOS، وب اپلیکیشن و PWA ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید ✒️ طراحی بصورت cross-platform ✒️ قابل انتشار بر روی تمامی مارکت های نرم افزاری معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان
ادامه
❤️ طراحی اپلیکیشن پرستاری آنلاین ☚ ارائه خدمات درمانی و مراقبت از بیماران بصورت آنلاین ✒️ درخواست خدمات توسط بیمار ✒️ دسته بندی خدمات پرستاری ✒️ قابلیت جستجو و فیلتر پیشرفته ✒️ ارسال پیام از طریق نوتیفیکیشن ✒️ اتصال به انواع درگاه‌های پرداخت ✒️ مشاهده مدارک و گواهینامه کادر درمان ✒️ دسته بندی خدمات پرستاری ✒️ وبلاگ مطالب آموزشی و پزشکی ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
⭐ طراحی اپلیکیشن نگهداری از سالمند ⬅️ ارائه خدمات به سالمندان در منزل ⬅️ ارائه خدمات پرستاری، آزمایشگاهی، فیزیوتراپی، ویزیت پزشک، خرید مایحتاج روزانه، خدمات نظافت منزل، خدمات گردش و سایر خدمات در منزل ⬅️ مناسب برای خانه سالمندان، درمانگاه ها و کلینیک ها ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
✳️ طراحی اپلیکیشن داروخانه آنلاین ☵ طراحی بصورت یک و چند داروخانه ای ☵ امکان ارائه خدمات نسخه های آنلاین ☵ امکان فروش مکمل های دارویی، غذایی و ورزشی ☵ امکان فروش محصولات آرایشی و بهداشتی ☵ اتصال به سامانه پیک موتوری ☵ ارائه نسخه های اندروید و iOS ☵ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ☵ یکسال پشتیانی رایگان ☎️ جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر