مراحل ساخت اپلیکیشن های کاربردی ✔️

مراحل ساخت اپلیکیشن های کاربردی ✔️

اگر در مورد فرآیند ساخت و طراحی اپلیکیشن کنجکاو هستید اما مطمئن نیستید از کجا باید شروع کنید این مقاله بهترین راهنمای شما است. در این مقاله راهنمای گام به گام ایده تا اجرا ساخت اپلیکیشن را مطرح کرده‌ایم تا بدون اتلاف زمان و انرژی به نتیجه دلخواه برسید.

مراحل ساخت اپلیکیشن موبایل

گام اول ( بررسی ایده)

در مرحله اول پیش از شروع باید به بررسی و تحلیل ایده بپردازیم، لازم به ذکر است به این نکته توجه کنید که به ندرت ایده کاملاً جدیدی وجود دارد که قبلاً مثل آن وجود نداشته باشد. بسیاری از ایده‌ها قدیمی هستند یا به درستی تحلیل نشده‌اند، در ادامه به چند تکنیک مهم برای انتخاب بهترین ایده می‌پردازیم.

مراحل ساخت اپلیکیشن موبایل

تکنیک اول

به این تکنیک اصطلاحاً می‌گویند تکنیک ریمیکس، روش این تکنیک ترکیب عناصر مختلف قدیمی یا تغییر یک بخش مهم از یک اپلیکیشن است. این تکنیک یکی از پرکاربردترین شیوه‌های ایده پردازی است که در بسیاری از موارد نتیجه درخشانی داده است.

تکنیک دوم

بسیاری از بازاریابان عاشق این تکنیک هستند زیرا اغلب اوقات ساده‌ترین ایده‌ها بهترین نتایج را به همراه دارد؛ این ایده‌ها عموماً نتیجه یک طوفان فکری هستند. نحوه انتخاب این ایده‌ها از مشکلات و نیازهای بر می‌آیند که در زندگی با آنها روبرو هستیم و احتمال بالایی وجود دارد که مشکلی که شما سعی دارید راه‌حلی برای آن بیابید مشکل افراد دیگری هم هست.
اگر یک مشکل را با یک برنامه می‌توان حل کرد، این یک دلیل خوب برای ساخت یک اپلیکیشن است.

تکنیک سوم

آیا تابه‌حال از یک برنامه استفاده کرده‌اید که فکر کنید خیلی بهتر می‌شد، اگر این آپشن را نیز می‌داشت؟!
اگر این اتفاق برایتان افتاده است، این یک جرقه خلاقانه برای ساخت یک برنامه عالی است. اگر برنامه نویسان یک اپلیکیشن به‌صورت منظم در حال بروز رسانی و بهبود یک اپلیکیشن نیستند، این فرصت طلایی برای شما وجود دارد که یک برنامه بهتر ایجاد کنید. یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا در این مورد درست فکر می‌کنیم یا نه بررسی نظرات و رتبه‌بندی اپلیکیشن است. بی‌شک توجه به نظرات و بازخورد کاربران و بهبود یک برنامه احتمال موفقیت را بسیار بالا می‌برد.

مراحل ساخت اپلیکیشن موبایل

گام دوم ( تحقیق بازار رقابتی)

اکنون باید بفهمیم که آیا مشکلی که برنامه شما حل می کند توسط برنامه های دیگر حل می شود یا خیر؟!
اگر برنامه های دیگری را در اپ استورها می بینید که قبلاً همان مشکل را که برنامه شما انجام می دهد برطرف  می کنند، نا امید نشوید. 
به یاد داشته باشید که قبلاً این نکته را ذکر کردیم، هیچ ایده بسیار جدیدی وجود ندارد و همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد.

در واقع وجود یک اپلیکیشن مشابه می تواند اتفاق خوبی باشد زیرا به شما می گوید که ایده شما قابل اجرا است و نیاز واقعی به آن وجود دارد. به همین دلیل است که رقابت وجود دارد!
نکته کلیدی این است که کشف کنید که چقدر این نیاز توسط سایر برنامه های موجود برآورده شده است.
ممکن است این برنامه‌ها قدیمی باشند یا برنامه نویسان اپلیکیشن به‌روزرسانی آنها را متوقف کرده باشند، یا شاید هیچ یک از آنها به چیزی که مخاطب واقعاً نیاز دارد پاسخگو ندهد.

مراحل ساخت اپلیکیشن موبایل

گام سوم ( تحلیل ویژگی های اپلیکیشن)

این بخش بسیار سرگرم‌کننده است زیرا می‌توانید رؤیاپردازی کنید، ایده اصلی اپلیکیشن را در نظر بگیرید و تحلیل کنید یک نسخه عالی از اپلیکیشن شما چه ویژگی‌هایی دارد.
در آینده بدون شک با توجه به بازخورد و آزمایش‌های واقعی این ویژگی‌ها تکامل و تغییر خواهد کرد،
اما در این نقطه همه نکات را روی کاغذ بیاورد و تمامی ویژگی‌ها را بررسی کنید.

MVP یک اصطلاح بسیار رایج در بازاریابی است که به شما می‌گوید بهتر است برای اجرا یک ایده در ابتدا یک نسخه کوچک اما مفید از محصول را راه‌اندازی کنید تا بتوانید به آنالیز دقیق از کاربران واقعی دست بیابید.
بر اساس این بازخورد، به‌روزرسانی برنامه خود را با ویژگی‌های بیشتر منتشر می‌کنید و دوباره آن را برای بازخورد در اختیار کاربران قرار می‌دهید.
شما این چرخه را بارها و بارها تکرار می‌کنید و درنهایت به محصولی می‌رسید که کاملاً با آنچه بازار می‌خواهد مطابقت دارد. 

مراحل ساخت اپلیکیشن موبایل

گام چهارم ( طراحی UX )

یکی از مهمترین گام‌ها برای ساخت یک اپلیکیشن، طراحی تجربه کاربری اپلیکیشن یا به‌اختصار UX  است.
User experience  که معنی آن تجربه کاربری است به نحوه تعامل کاربر با یک محصول اشاره دارد، در دنیای طراحی دیجیتال UX به هر چیزی که بر تعامل کاربر با یک محصول دیجیتال تأثیر می‌گذارد، تجربه کاربری می‌گویند.
مثلاً اینکه یک کاربر به‌محض ورود به یک وب‌سایت یا اپلیکیشن چطور با آن ارتباط برقرار کند، موارد موردنظر خود ازجمله دکمه خرید، نوار اسکرول، دکمه هوم، بخش وبلاگ سایت را چگونه و با چه سرعت و میزان آسایشی پیدا کند؛ به موضوع UX یا طراحی تجربه کاربری آن سایت یا نرم‌افزار مربوط می‌شود.
درمجموع رابط کاربری یک اپلیکیشن می‌بایست به‌صورتی باشد که کاربر به‌آسانی و در سریعترین زمان به بخش موردنیاز خود برسد.

گام پنجم ( طراحی گرافیکی اپلیکیشن)

گام پنجم ( طراحی گرافیکی اپلیکیشن)

بعد از طراحی تجربه کاربری یک اپلیکیشن، زمان طراحی دقیق ظاهر اپلیکیشن می رسد تا به صورت بصری به اپلیکیشن هویت دهیم.
اصلاحا به طراحی ظاهر اپلیکیشن، رابط کاربری یا user interface  می گویند که همانطور که از اسمش مشخص است رابط میان کاربر و محصول یا سیستم است.
ظاهر یا هر چیزی که کاربر در اپلیکیشن شما می‌بیند و به‌وسیله آن با محصول دیجیتالی یا خدمات شما رابطه برقرار می‌کند؛ شامل تصاویر، رنگ‌ها سایزها، فاصله‌ها، هماهنگی که بین متن‌ها، نمودارها، دکمه‌ها، ماژول‌ها، جداول و ویدئوها همگی در حوزه طراحی رابط کاربری جای می‌گیرد.
درست است که UI جزئی از UX محسوب می‎شود ولی اگر دقت کنید می‌بینید که تجربه کاربری یا UX از دل پیشرفت‌های UI بیرون آمده است؛ چون که باید جایی برای تعامل کاربران وجود داشته باشد تا بتوانند تجربه کنند و تجربه آن‌ها چه مثبت، چه منفی و چه خنثی باعث تغییر احساس کاربر شود.
در واقع این دو مفهوم از هم جدا نیستند و از هر کدام که صحبت شود، پای دیگری هم وسط می‌آید.

مراحل ساخت اپلیکیشن های کاربردی

 گام ششم ( برنامه نویسی اپلیکیشن)

در این مرحله تیم برنامه نویسی دیتابیس نرم افزار را متناسب با ظاهر و جزئیات آن  کد نویسی می کنند و سپس روابط میان آن‌ها را مشخص کرده و شروع به api نویسی نرم افزار می‌نماید تا نرم افزار پویا و داینامیک سازی شود.
بعد از تمامی مراحل در مرحله آخر تست و دیباگ  اپلیکیشن در حالات مختلف انجام می‌شود. به‌عنوان مثال اپلیکیشن بر اساس تعداد کاربران و ماکزیمم تعداد درخواست به سرور، تست و کلیه ایرادات آن برطرف می‌شود. 

طراحی اپلیکیشن فروشگاهی

یکی از روش های تضمینی پولساز در دنیای آنلاین اپلیکیشن فروشگاهی است، فرقی ندارد در خانه محصولاتی را می فروشید و یا فروشگاهی دارید؛ در هر صورت طراحی و ساخت اپلیکیشن یکی از بهترین روش ها جهت ارتباط با مشتری، معرفی محصولات، ارائه بهتر خدمات و... به مشتریان است.  با استفاده از این پلتفرم می توانید در هر لحظه با ارسال نوتیفیکیشن به کاربران آنها را از جدیدترین محصولات و تخفیف های ویژه مطلع بسازید.

مطالعه بیشتر:       راهنمای صفر تا صد راه اندازی فروشگاه اینترنتی و مارکت پلیس

طراحی اپلیکیشن مشابه اسنپ

تاکسی های اینترنتی امکان حمل و نقل سریع و آسان را برای همه مردم فراهم کرده است. مزایای تاکسی اینترنتی بسیار زیاد است یکی از موارد مهم این است که این سرویس ها بستر را برای سفر امن کودکان و سالمندان، در مسافت‌های طولانی شهری، بدون نیاز به همراه را فراهم کرده‌اند.
طراحی و کارایی نرم افزار درخواست تاکسی اینترنتی یک بیزینس اینترنتی استثنایی است. اپلیکیشن تاکسی یاب میتواند در مقیاس یک کشور به فعالیت بپردازد و خیلی زود رشد کند.

مطالعه بیشتر:      برترین استارتاپ‌های حوزه فناوری حمل و نقل در سال ۲۰۲۳

طراحی اپلیکیشن رستوران

امروزه بیشتر افراد اکثر خرید های خود را به صورت آنلاین انجام می دهند، به همین علت اپلیکیشن رستوران و سفارش آنلاین غذا در لیست محبوبترین اپلیکیشن ها قرار دارد.
اپلیکیشن مشابه اسنپ فود امکانات زیادی مثل مشاهده منو غذا همراه با جزئیات، امکان سفارش غذا به صورت آنلاین، رزرو میز و... را برای کاربران فراهم می کند و این آسودگی مشتریان شما را دو برابر می کند.

مطالعه بیشتر:     چگونه اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا بسازیم

برنامه تناسب اندام

این برنامه سبک زندگی سالم را برای افراد برنامه ریزی می کند تا عادات خود را با کمک متخصصان تغذیه، آسیب شناسان و مربیان بهداشتی برنامه ریزی کنند. اپلیکیشن تناسب اندام به چندین نمودار مجهز است که به کاربر کمک می کند تا سلامت کلی خود را مدیریت کند - مانند وزن، قند، ضربان قلب، فشار خون و...
کاربر همچنین به نمودارهای غذایی فردی، برنامه های سبک زندگی، برنامه های تغذیه مطابق با شرایط خود مجهز است.
همچنین با امکانات چت ادغام می شود که به کاربران امکان می دهد با دیگر افراد و همچنین متخصصان بهداشت صحبت کنند.

مطالعه بیشتر:      ویژگی های یک اپلیکیشن تناسب اندام خوب چیست؟

 برنامه واقعیت افزوده

هنگام خرید مبلمان منزل باید به نکات زیادی توجه کرد. یکی از مهم‌ترین ملاحظات این است که می‌خواهید آن را در کجا قرار دهید و کدام نوع از نظر زیبایی شناختی با هر دو عملکرد مطابقت دارد؟
 اپلیکیشن AR به کاربران این امکان را می‌دهد که نه تنها با گوشی خود عکس بگیرند، بلکه مدل‌های سه بعدی را در فضاهای مجازی قرار دهند که می‌توان آن‌ها را از همه زوایا مشاهده کرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا ببینند که یک مورد در هر اتاق یا محیطی چگونه به نظر می‌رسد بدون اینکه واقعاً مجبور به خرید آن باشند. کاربران بین این ترکیب ابزار طراحی/سایت خرید مبتنی بر فناوری متحد شده‌اند، بنابراین می‌توانند در حین مشاهده تصاویر قبل از تصمیم‌گیری خرید، مستقیماً از طریق رابط کاربری آن سفارش آنلاین دهند - دیگر نیازی به پیمایش بی‌پایان در YouTube نیست، در عوض ویدیوهای گربه را تماشا کنید.

مطالعه بیشتر:      واقعیت افزوده چیست و چه نقشی در توسعه کسب و کار دارد

divider
divider

محصولات مرتبط

⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید و IOS و وب اپلیکیشن ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید و کاملا بومی ✒️ قابل انتشار بر روی گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
♨️ طراحی اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا پیشگامان ✏️ ایجاد دسته بندی های متنوع برای غذا، نوشیدنی و پیش غذا ✏️ سیستم پرداخت آنلاین، کیف پول و پرداخت در محل ✏️ پیگری لحظه ای سفارش غذا ✏️ ارسال پیام و نوتیفیکیشن به کاربر ✏️ اعمال کد تخفیف و هدیه ✏️ پیاده سازی در بستر اندروید، IOS و وب اپلیکیشن ✏️ یکسال پشتیبانی رایگان ✏️ امنیت بالا و هزینه پیاده سازی مناسب ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
⚙️ طراحی اپلیکیشن مارکت پلیس ✏️ امکان افزودن چندین فروشگاه ✏️مدیریت سریع و آسان سیستم ✏️دارای زیرساخت برنامه نویسی سریع و قدرتمند ✏️ امنیت بالای سیستم ✏️ ارائه بصورت اندروید و IOS ✏️ طراحی رابط کاربری اختصاصی ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر