تستر نرم افزار کیست و چه وظایفی دارد

یک مهندس تست نرم افزار اغلب به عنوان بخشی از تیم تضمین کیفیت یک شرکت نرم افزاری کار می کند. او نرم افزار را بررسی می کند تا مطمئن شود که برنامه ها یا برنامه های کاربردی به درستی کار می کنند.

چگونه می توان یک مهندس تست نرم افزار شد؟

یک مهندس تست نرم افزار بخشی از تیم طراحی و توسعه برنامه های موبایل و نرم افزارها است که نرم افزارهای توسعه داده شده را تجزیه و تحلیل و آزمایش می کنند تا مطمئن شوند که بدون نقص کار می کند. مهندسین تست نرم افزار از آنجایی که دائم در حالت تست و بررسی اپلیکیشن ها و پلتفرم های نرم افزاری هستند به آموزش و مهارت های تخصصی نیاز دارند.

مهندس تست نرم افزار

کاری که مهندسان تست نرم افزار انجام می دهند

مهندس تست چیست؟ یک مهندس تست نرم افزار، نقش مهمی در توسعه برنامه ایفا می کند. این کارشناسان متخصصان تضمین کیفیت هستند که برنامه ها را برای ریشه یابی مشکلات رابط کاربری، عملکرد ضعیف و خطاها آزمایش می کنند. برای این کار تست های زیادی را انجام می دهند که شامل تابع Function ، رابط کاربری Interface، کارایی Performance، مقیاس پذیری Scalability، فشار Stress، پذیرش کاربر User acceptance می باشد.

یک مهندس تست نرم افزار آزمایش های مختلفی را در مراحل مختلف در طول چرخه نرم افزار اجرا می کند، تست نرم افزار برای کیفیت و قابلیت استفاده محصول نهایی مهم است.

اولین مرحله آزمایش نرم افزار مرحله طراحی و برنامه ریزی است، کارشناسان به مواردی که باید تست شود نگاه می کنند و موارد تست و اسکریپت های تست را اجرا می کنند و بخش های مختلف نرم افزار را مورد تست و بررسی قرار می دهند. معمولا یک مهندس تست، نرم‌افزار را پس از انتشار و عرضه، از محصول نیز پشتیبانی می‌کنند و مورد بررسی های دوره ای قرار می دهند.

وظایف یک مهندس تست نرم‌افزار

 • مهندس تست نرم‌افزار برنامه‌ریزی و طراحی استراتژی تست: در اینجا متخصصان برنامه‌ریزی می‌کنند که چگونه تست‌ها باید انجام شوند و استراتژی کلی تست را تعیین می‌کنند. آن‌ها بر اساس نیازها، محدودیت‌ها و اهداف پروژه، تعیین می‌کنند که کدام بخش‌های نرم‌افزار به چه صورت باید تست شوند.

 • مهندس تست نرم‌افزار طراحی و توسعه مورد آزمون: مهندس تست نرم‌افزار موردهای آزمون (Test Cases) را طراحی و توسعه می‌دهد. این موردها شامل مجموعه‌ای از ورودی‌ها، گام‌ها و خروجی‌ها هستند که برای اجرای آزمون‌ها استفاده می‌شوند. طراحی دقیق موردهای آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است تا تمامی قسمت‌ها و عملکردهای نرم‌افزار بدقت مورد آزمون قرار بگیرند.

 • مهندس تست نرم‌افزار اجرای تست‌ها: مهندس تست نرم‌افزار موردهای آزمون را اجرا می‌کند و نتایج را ثبت می‌کند. آن‌ها ممکن است از روش‌های مختلفی مانند تست واحد، تست توالی، تست عملکرد، تست استقرار و ... استفاده کنند تا نرم‌افزار را به طور جامع و شامل آزمایش کنند.

 • مهندس تست نرم‌افزار گزارش‌دهی و ردیابی عیوب: در صورتی که در هنگام تست نقصی در نرم‌افزار پیدا شود، مهندس تست نرم‌افزار مسئول گزارش‌دهی آن و ردیابی مشکل تا رفع آن است. آن‌ها باید عیوب را با جزئیات فنی شرح دهند تا تیم توسعه بتواند آن‌ها را تشخیص دهد و رفع کند.

برخی از آزمایشات کاربردی و نرم افزاری که توسط یک مهندس تست نرم افزار انجام می شود

مهندس تست نرم‌افزار تست رابط (Interface Testing)

تمامی سیستم های کامپیوتری دارای زیرسیستم هایی هستند. کامپیوترها بخشی از سیستم عامل های بزرگتر هستند. این سیستم های بزرگتر برای کارکرد باید با سایر سیستم عامل ها ارتباط برقرار کنند. ارتباط از طریق رابط ها انجام می شود.

یک رابط، مانند یک درگاه اتصال در ایستگاه فضایی بین المللی، امکان اتصال و تبادل اطلاعات را فراهم می کند. این وظیفه یک تستر نرم افزار است که نتایج تست رابط را جمع آوری کند.

مهندس تست نرم‌افزار تست مقیاس پذیری (Scalability Testing)

تست دیگر آزمون مقیاس پذیری است. از آنجایی که داده ها با سرعت زیادی رشد می کنند، کامپیوترها باید با آن رشد کنند. این بدان معناست که نرم افزار باید با پارامترهای ورودی جدید سازگار شود. همچنین باید با تغییراتی که یک مهندس تست نرم افزار یا کاربر در برنامه ایجاد می کند نیز سازگار شود.

وقتی در مورد مقیاس پذیری صحبت می کنیم، اندازه و حجم را در نظر می گیریم. اینکه یک برنامه بتواند خوب حجمی از اطلاعات را مدیریت کند نشان دهنده توانایی آن است. مهندسان تست نرم افزار یک تست نرم افزار مقیاس پذیری را برای اطمینان از کارکرد محصول انجام می دهند.

مهندس تست نرم‌افزار تست های پذیرش کاربر (User Acceptance Tests)

مهندسان تست نرم افزار تست پذیرش کاربر را انجام می دهند تا تعیین کنند که آیا محصول نیازهای کاربر را برآورده می کند یا خیر. این مراحل تست بعد از تست های دیگر انجام می شود. این یکی از آخرین تست هایی است که مهندسان تست نرم افزار انجام می دهند. این تست به تعیین تضمین کیفیت نرم افزار و کاربرپسند بودن محصول کمک می کند.

بررسی اجمالی مهندس تست نرم افزار

مهندسان تست نرم افزار برنامه ها را از نظر عملکرد آنها بررسی می کنند. وظیفه یک مهندس تست بررسی طراحی و ساختار می باشد. مهندسان تست از سه نوع استراتژی تست استفاده می کنند که به عنوان تست جعبه سیاه (Black Box Testing)، جعبه سفید ( White Box Testing) و جعبه خاکستری ( Gray Box Testing) شناخته می شوند.

این اصطلاحات به میزان دانش مهندس تست نرم افزار در مورد الزامات یک محصول اشاره دارد که شامل کدگذاری، مسیرهای اطلاعاتی و سایر جنبه هایی است که آن را قادر به کارکرد صحیح می کند. بیایید نگاهی به سه دسته اصلی برنامه های آزمایشی بیندازیم.

تست جعبه سیاه

مهندسان تست نرم افزار از تست جعبه سیاه برای بررسی عملکرد یک برنامه کاربردی بدون بررسی در ساختارهای داخلی آن استفاده می کنند. آنها وقت خود را صرف بررسی توابع و کدها نمی کنند و بر روی ورودی و خروجی نرم افزار تمرکز می کنند. در مهندسی نرم افزار، تست جعبه سیاه گزارش های آزمایشی را در سطوح مختلف از جمله واحد، سیستم، یکپارچه سازی و موارد دیگر ارائه می دهد.

یک نمونه از تست جعبه سیاه

کاربر می تواند رمز عبور اشتباه را وارد کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، کاربر باید یک پیام خطایی دریافت کند که از او می خواهد نام کاربری و رمز عبور را دوباره وارد کند. هنگامی که یک پیام خطا نشان داده نمی شود، یک مهندس تست نرم افزار می داند که مشکلی در خروجی نرم افزار وجود دارد.

در حالی که روش های آزمایش جعبه سیاه زیادی وجود دارد اما هدف همیشه یکسان است و آن ارزیابی اینکه آیا نرم افزار یا برنامه های کاربردی مطابق انتظار عمل می کنند یا خیر می باشد.

انواع مختلف تست جعبه سیاه

در اینجا چند نوع روش تست جعبه سیاه مورد استفاده مهندسان تست نرم افزار آورده شده است.
 • مهندس تست نرم‌افزار تست عملکردی (Functional Testing)

  این تست جعبه سیاه نحوه اجرای نرم افزار را ارزیابی می کند. یک مهندس تست نرم افزار عملکرد نرم افزار و اینکه محصول چقدر کار خود را به خوبی انجام می دهد را بررسی می کند.

 • مهندس تست نرم‌افزار تعمیر و نگهداری یا تست رگرسیون (Maintenance or Regression Testing)

  تست تعمیر و نگهداری به بررسی تغییرات نرم افزاری می پردازد که هنگام تصحیح رخ داده است. تست رگرسیون بررسی می کند که آیا این تغییرات باعث جهش یا مشکلاتی در بقیه سیستم شده است یا خیر. همچنین به تغییراتی که رسیدگی یا حل نشده اند نگاه می کند.

مهندس تست نرم‌افزار تست غیر عملکردی (Non-Functional Testing)

تست غیر عملکردی متفاوت از تست عملکردی به نظر می رسد. یک مهندس تست نرم‌افزار از گزارش‌های تست غیرعملکردی استفاده می‌کند تا ببیند که تست‌های عملکردی در چه بخش هایی وجود ندارد. این تست می تواند شامل کاهش ریسک و هزینه تولید نرم افزار یا افزایش قابلیت استفاده باشد که این مناطق با تست عملکردی اندازه گیری نمی شوند.

برای انجام تست‌های غیرعملکردی، مهندسان نرم‌افزار (software engineers) تست‌هایی را طراحی می‌کنند و مهندسان تست نرم‌افزار (software test engineers) از آن‌ها برای امنیت، قابلیت اطمینان و قابلیت استفاده استفاده می‌کنند. آنها همچنین می توانند به نتایج آزمون مقیاس پذیری و کارایی نگاه کنند. پروتکل تست غیرعملکردی متفاوت است و به روش مورد استفاده بستگی دارد.

تست جعبه سفید

در تست جعبه سفید، یک مهندس تست نرم افزار کدگذاری و ساختار نرم افزار را می داند. در حالی که تست جعبه سیاه به ورودی و خروجی نگاه می کند (نرم افزار چقدر کار خود را خوب انجام می دهد)، تست جعبه سفید عملکرد داخلی نرم افزار را ارزیابی می کند و نشان می دهد که چقدر کار را خوب انجام می دهد.

مواردی مهم که در تست جعبه سفید مورد بررسی قرار می گیرد عبارتند از:

✔️ مسیرهای کدگذاری شکسته (Broken coding paths)
✔️ حلقه های شرطی (Conditional loops)
✔️ خروجی مورد انتظار (Expected output)
✔️ چگونه ورودی انتخاب شده از طریق کد جریان می یابد (How selected input flows through code)
✔️ حفره های امنیتی داخلی (Internal security holes)
✔️ تست تک تک واحدهای کد (Testing of individual units of code)

 • مهندس تست نرم‌افزار تست نشت حافظه (Memory Leak Testing)

  این آزمایش به دنبال داده‌های غیرقابل استفاده یا غیرقابل دسترسی است که می‌توانند باعث مسدود شدن یا کند شدن پاسخ در سیستم‌های عامل شوند. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که نرم افزار داده های قدیمی را منتشر نمی کند.

 • مهندس تست نرم‌افزار تست جهش (Mutation Testing)

  هنگام تعریف موارد آزمایشی، برنامه نویس خطاهای عمدی انجام می دهد تا ببیند آیا سیستم مشکلات را شناسایی می کند یا خیر. تغییرات کوچک عمدی هستند بنابراین کل سیستم را خراب نمی کنند. آزمایش جهش که توسط مهندس تست نرم افزار انجام می شود زمان می برد.

 • مهندس تست نرم‌افزار تست نفوذ (Penetration Test)

  این تست به نام pen-testing یا "هک" برای شناسایی نقاط ضعف امنیتی بکار می رود و به دنبال کد امنیتی ضعیف می گردد. نتایج آزمایش نشان می دهد که پیوندهای ضعیف در کجا قرار دارند.

 • مهندس تست نرم‌افزار تست واحد (Unit Testing)

  یک واحد در تجزیه و تحلیل نرم افزار کوچکترین بخش یک برنامه کاربردی برای آزمایش است. یک مهندس تست نرم افزار هر قسمت از کد را بررسی می کند تا عملکرد صحیح آن را مشخص کند. توسعه دهندگان نرم افزار، مهندسان تست نرم افزار و کارشناسان مهندس تضمین کیفیت نرم افزار تست واحد را انجام می دهند.

معایب تست جعبه سفید

امکان تست سیستمی در تست جعبه سفید امکان پذیر است، اما تست سیستمی زمان بر است. تست جعبه سفید به دلیل زمان و دانشی که نیاز دارد، هزینه های زیادی را به همراه دارد. برای انجام تست جعبه سفید، باید درک کامل و تسلط کامل به کد داشته باشید. فرآیندها پیچیده هستند و خطاها در هر بخش ممکن است وجود داشته باشند و اکثر کسب و کارها توانایی پرداخت هزینه این نوع آزمایش را ندارند.

تست جعبه خاکستری

همانطور که از نام آن پیداست، تست جعبه خاکستری ترکیبی از تست جعبه سیاه و جعبه سفید است و شامل ورودی (Input)، خروجی (Output) و عملکرد داخلی (Internal functionality) می باشد.

برای انجام مراحل تست جعبه خاکستری، یک مهندس تست نرم افزار باید کدگذاری و فرآیندهای داخلی محصول را درک کند. دانستن کد منبع برنامه کمک می کند. برای انجام این آزمون نرم افزاری، به دانش پیشرفته ای در علوم برنامه نویسی و درک کاملی از الگوریتم ها و معماری کامپیوتر نیاز دارید.

چگونه به یک تستر نرم افزار تبدیل شویم

اکنون که با کارهایی که یک مهندس تست انجام می دهد آشنا شدید، ممکن است بخواهید بدانید که چگونه یک مهندس تست نرم افزار شوید.

برای اکثر مشاغل مهندسی تست نرم افزار، کارفرمایان متخصصانی با مهارت های فنی قوی و مدرک تحصیلی مرتبط را می خواهند. متخصصانی در زمینه های علوم کامپیوتر، مهندسی و ریاضی. اینها رشته های برتر برای مشاغل مهندس تست نرم افزار هستند. اما اگر بتوانید مهارت ها و تجربه های فنی خود را به نمایش بگذارید، می توانید در هر موضوعی تخصص داشته باشید. داشتن مهارت های قوی ریاضی و مهندسی بسیار مهم است.

اگر دانشجو هستید می توانید از طریق کارآموزی در شرکت های نرم افزاری این تجربه را کسب کنید. دوره های کارآموزی به شما بینشی در مورد صنعت می دهد و تجربه عملی کار با کارشناسان حوزه را ارائه می دهد. به عنوان یک کارآموز، می توانید در کنار سایر متخصصان مهندس نرم افزار کار کنید. ممکن است با تیمی از مهندسان تست نرم افزار کار کنید یا از یک مهندس تضمین کیفیت نرم افزار راهنمایی دریافت کنید.

کارآموزی مهندس تست نرم افزار شما می تواند فرصت های شبکه ای را برای استخدام آینده فراهم کند. تیم مدیریتی که با آن کار می کنید می تواند توصیه نامه ها و ارزیابی هایی را برای نشان دادن کارفرمایان بالقوه ارائه دهد. کارآموزی مهندس نرم افزار شما نیز می تواند منجر به استخدام تمام وقت شود.

مدارک جایگزین برای مشاغل مهندس تست نرم افزار

جوانان امروزی انواع فناوری را می شناسند، از بازی های ویدیویی گرفته تا جدیدترین برنامه های موبایلی. آیا می‌دانستید برخی از مشاغل مهندسی تست نرم‌افزار بلافاصله پس از پایان دبیرستان به دنبال داوطلب هستند؟ این یک هنجار نیست، اما با دانش پیشرفته و مهارت های فنی، می توانید بدون مدرک تحصیلی شغلی پیدا کنید.

برای تبدیل شدن به یک مهندس تست نرم افزار، به حداقل مدرک کاردانی در علوم کامپیوتر یا فناوری اطلاعات نیاز دارید. با استفاده از این نوع مدرک می توانید یک شغل در سطح ابتدایی دریافت کنید که گزارش های آزمون را اجرا می کند یا به روش های آزمایش کمک می کند. شما ممکن است در کنار مهندسان نرم افزار یا به عنوان بخشی از یک تیم توسعه کار کنید.

اما برای پیشرفت در حرفه خود یا تبدیل شدن به یک مهندس تست نرم افزار، به تحصیلات بیشتری نیاز دارید. مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات یا مهندسی نرم افزار مدرکی است که باید دریافت کنید. با داشتن مدرک لیسانس، می توانید واجد شرایط مشاغل مهندسی آزمون نرم افزار سطح مقدماتی و متوسط باشید. مدرک لیسانس شما همچنین می تواند بعد از دانشگاه یک دوره کارآموزی برای شما ایجاد کند و همانطور که در بالا گفته شد، کارآموزی شما می تواند به یک موقعیت شغلی دائمی منجر شود.

مهارت هایی که هر تستر نرم افزار باید داشته باشد

مهم نیست که کدام مسیر شغلی را در مهندسی نرم افزار انتخاب می کنید اما مهارت های خاصی وجود دارد که یک تست کننده نرم افزار موفق باید داشته باشد. برای شروع، باید تکنولوژی و کامپیوتر را بدانید. همچنین باید در سیستم عامل های مختلف دانش داشته باشید و در مورد مهندسی نرم افزار و تست نرم افزار هر آنچه می توانید بیاموزید.

از آنجایی که برنامه های تست و روش های تست را ارائه خواهید کرد، باید به زبان های برنامه نویسی و کدنویسی مختلف مسلط باشید. از یونیکس گرفته تا لینوکس و ابزارهای مختلف برنامه نویسی، درک فناوری پشت تست نرم افزاری که انجام خواهید داد بسیار مهم است. آشنایی با زبان های برنامه نویسی کمک کننده است، زبان هایی مانند سی شارپ، C++، جاوا، جاوا اسکریپت، PHP، پایتون، Ruby on Rails.

سایر مهارت ها کمتر فنی هستند. شما باید در درک و بهینه سازی رابط های کاربری و تجربه کاربری مهارت داشته باشید و بتوانید برنامه ها و تیم ها را سازماندهی کنید. مدیریت محصول، عملیات و توسعه تنها برخی از مهارت هایی است که برای کار به عنوان یک مهندس تست نرم افزار موفق نیاز دارید.

چشم انداز شغلی این حرفه خوب است. BLS رشد 25 درصدی مشاغل را برای آزمایش کنندگان و تحلیلگران مشاغل مهندس تست نرم افزار پیش بینی می کند. اما چه چیزی باعث رشد می شود؟ گسترش مداوم در توسعه نرم افزار و سیستم عامل در مشاغل. رویه ها و برنامه های موبایلی در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی، رباتیک و مدیریت محصول افزایش خواهند یافت.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که با پیشرفت تکنولوژی، نیاز به تست کننده های نرم افزار ماهر بیشتر می شود. اگر به سیستم های کامپیوتری علاقه دارید و می خواهید وارد زمینه ای شوید که در آن بتوانید مهارت ها و دانش خود را به خوبی به کار ببرید، شغلی به عنوان یک مهندس تست نرم افزار در نظر بگیرید.

سوالات متداول

یک مهندس تست نرم افزار چه کاری انجام می دهد؟
یک مهندس تست نرم افزار اغلب به عنوان بخشی از تیم تضمین کیفیت یک شرکت نرم افزاری کار می کند. او نرم افزار را بررسی می کند تا مطمئن شود که برنامه ها یا برنامه های کاربردی به درستی کار می کنند.
تست جعبه سیاه (Black Box Testing) چیست؟
تست جعبه سیاه به آزمایش هایی اطلاق می شود که تستر بدون اطلاع از سیستم مورد نظر آنرا انجام می دهد. در این نوع آزمایش، آزمایش‌کننده فقط می‌داند که سیستم قرار است چگونه کار کند، اما نمی‌داند که سیستم یا برنامه چگونه به نتایج خاصی می‌رسد. تست جعبه سیاه از روش های مختلفی برای بررسی برنامه ها و کدگذاری آنها استفاده می کند. با استفاده از این روش ها، تستر و برنامه نویس مستقل از یکدیگر و بدون سوگیری کار می کنند.
تست جعبه سفید (White Box Testing) چیست؟
در تست جعبه سفید یا جعبه شیشه ای، آزمایش کننده اطلاعات ساختار داخلی سیستم را برای به دست آوردن تجزیه و تحلیل مورد نظر را می داند و بررسی می کند که ببینند آیا کد نرم‌افزار طبق پیش‌بینی‌شده کار می‌کند یا خیر. استراتژی‌های تست جعبه سفید توسط مهندسان تست نرم‌افزار زمانی که در حال جستجوی نقص در عملکرد داخلی سیستم هستند استفاده می‌شوند.
تست جعبه خاکستری (Gray Box Testing) چیست؟
تست جعبه خاکستری اصطلاح جدیدتری است که به ترکیبی از استراتژی های تست جعبه سفید و جعبه سیاه اشاره دارد. مهندسین تست نرم افزار زمانی از تست جعبه خاکستری استفاده می کنند که دانش محدودی از ساختار داخلی سیستم داشته باشند. آنها از این دانش برای طراحی موارد تست و انجام تست ها با استفاده از روش های جعبه سیاه استفاده می کنند. تست جعبه خاکستری بیشتر برای آزمایش برنامه های اینترنتی که نیازی به دسترسی به کد ندارند استفاده می شود.

نویسنده محتوا نویسنده: علیرضا نوفرستی | متخصص دیجیتال مارکتینگ شرکت پیشگامان دامنه فناوری

divider
divider

محصولات مرتبط

⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید، iOS، وب اپلیکیشن و PWA ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید ✒️ طراحی بصورت cross-platform ✒️ قابل انتشار بر روی تمامی مارکت های نرم افزاری معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان
ادامه
طراحی اپلیکیشن فروشگاهی ✏️ طراحی کاملا سفارشی با کدنویسی اختصاصی ✏️ رابط کاربری UI/UX اختصاصی ✏️ پنل مدیریت پیشرفته ✏️ دارای نسخه اندروید، iOS و وب اپلیکیشن ✏️ دارای کیف پول و اتصال به انواع درگاه‌های بانکی ✏️ امکان بارگزاری در استورهای نرم افزاری مانند گوگل پلی و بازار ✏️ مدیریت یکپارچه اپلیکیشن و سایت ✏️ امکان اخذ نماد اعتماد ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
⚡ ساخت اپلیکیشن اختصاصی اندروید و iOS و وب اپلیکیشن ✒️ کدنویسی و رابط کاربری اختصاصی ✒️ قابل انتشار بر روی بازار، مایکت و گوگل پلی ✒️ مدیریت آسان و سریع ✒️ قابلیت پیاده سازی موارد درخواستی ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر

الیاس
الیاس
شنبه 21 بهمن 1402

باسلام. ممنون. خیلی مفید بود