چگونه هزینه طراحی اپلیکیشن را کاهش دهیم؟ ✔️

◀️ هنگامی که قصد راه‌اندازی کسب و کاری جدید، و طراحی اپلیکیشن را دارید، دوست دارید کیفیت بالا و هزینه اندک را در کنار هم داشته باشید. اگر صادقانه بگوییم، همه می‌خواهند تا حد امکان در بودجه خود صرفه‌جویی کنند اما نمی خواهند این کاهش هزینه منجر به کاهش کیفیت و شکست پروژه شود، موافقید؟ به همین دلیل است که دانستن تمام مشکلات و مراحل بودجه‌بندی توسعه یک نرم‌افزار مهم و حیاتی است.

چگونه هزینه طراحی اپلیکیشن را کاهش دهیم؟

چگونه توسعه نرم‌افزار خود را بودجه‌بندی کنیم و هزینه‌های آن را کاهش دهیم

هنگامی که قصد راه‌اندازی کسب و کاری جدید، و طراحی اپلیکیشن را دارید، دوست دارید کیفیت بالا و هزینه اندک را در کنار هم داشته باشید. اگر صادقانه بگوییم، همه می‌خواهند تا حد امکان در بودجه خود صرفه‌جویی کنند اما نمی خواهند این کاهش هزینه منجر به کاهش کیفیت و شکست پروژه شود، موافقید؟ به همین دلیل است که دانستن تمام مشکلات و مراحل بودجه‌بندی توسعه یک نرم‌افزار مهم و حیاتی است. قبل از اینکه این مقاله را بخوانید، باید بگوییم که امکان ساخت اپلیکیشن قوی و کاهش هزینه‌های ایجاد آن وجود دارد. در ادامه اطلاعات مفیدی را در مورد این موضوع با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

چگونه هزینه طراحی اپلیکیشن را کاهش دهیم؟

نحوه بودجه‌بندی توسعه یک نرم‌افزار

نحوه بودجه‌بندی توسعه یک نرم‌افزار

توسعه وب‌سایت یا اپلیکیشن تلفن همراه، با فرآیند برنامه نویسی شروع نمی شود. در ابتدا راهی طولانی به نام برنامه‌ریزی را قبل از مرحله توسعه پیش رو دارید. بنابراین، از موضوع اصلی دور نمی‌شویم و برخی از مراحل عملی را برای برنامه‌ریزی بودجه‌ای توسعه یک برنامه بررسی می‌کنیم.

 • ✳️ ارزش پروژه خود را برآورد کنید

  جدای از متوسط هزینه لازم ​​برای ایجاد یک برنامه، لازم است ارزش پروژه شما مشخص شود. آیا مردم از آن استفاده خواهند کرد؟ یا نرم‌افزار شما تنها یک کپی ساده از یک‌ سری برنامه دیگر خواهد بود؟ همچنین، شما باید به طور تقریبی انتظاراتی از درآمد حاصل از نرم‌افزار جدید خود را داشته باشید. این اقدامات به شما کمک می‌کنند تا طرح و ایده خود را در مسیر درستی شروع کنید.

 • ✳️ بررسی داده‌های رقبا

  ممکن است که پروژه شما منحصر به فرد و اولین در نوع خود باشد، اما اگر فکر می‌کنید چنین پروژه‌ منحصر به فردی دارید، می‌توانید از این بخش رد شوید، در غیر این صورت، باید بازار و رقبایی را که قرار است شکست دهید، تجزیه و تحلیل کنید. اطلاعات گذشته به معنای داده‌های موفقیت و اشتباهات رقبا است. زمانی که در مورد محصولات و خدمات سایر رقبا بیشتر اطلاعات داشته باشید، بودجه خود را با دقت بیشتری تخمین خواهید زد. یک تجزیه و تحلیل دقیق به شما کمک می‌کند تا تمام نقاط ضعف خود را قبل از شروع شناسایی کنید.

 • ✳️ تجزیه و تحلیل ریسک

  تجزیه و تحلیل ریسک برای جلوگیری از مشکلات در مرحله توسعه و عرضه ضروری است. ما به شدت به شما توصیه می‌کنیم خطرات بالقوه‌ای را که منجر به شکست برنامه شما و ایجاد هزینه بالاتر برای توسعه آن می‌شود را شناسایی کنید. گفتنی است این کار را باید در مراحل ابتدایی تولید نرم‌افزار انجام دهید.

  همچنین می‌توانید یک مدیر ارزیابی ریسک استخدام کنید که ایده شما را در همه حالات تجزیه و تحلیل کند. درست است که این کار مستلزم هزینه‌های بیشتری برای شما می شود، اما در عوض تمام خطرات احتمالی را در نظر خواهید گرفت. همچنین در ادامه در مورد عوامل موثر بر هزینه توسعه صحبت خواهیم کرد.

 • ✳️ درخواست برآورد دقیق

  هنگامی که تمامی مراحل بالا را تکمیل، و پیش نیازهای نرم‌افزار آینده خود را برآورده کردید، باید یک شرکت توسعه نرم‌افزار مانند پیشگامان دامنه فناوری را برای پروژه خود انتخاب کنید تا برآوردی را از هزینه‌های توسعه برنامه، به شما ارائه دهد. متخصصان ما به تمام جزئیات توجه زیادی خواهند داشت.

  به یاد داشته باشید که هزینه نهایی نه تنها به پیچیدگی برنامه شما، بلکه به محل سکونت تیم توسعه نیز بستگی دارد. به برون‌سپاری توسعه نرم‌افزار خود نیز فکر کنید (جزئیات بیشتر را در بخش بعدی ببینید). یک برآورد دقیق نشان می‌دهد که دقیقاً به چه مقدار پول برای سرمایه‌گذاری در توسعه نیاز دارید.

 • ✳️ در برآوردهای تخمینی خود «حاشیه امن» را نیز در نظر بگیرید

  اگرچه فرآیند توسعه نرم‌افزار را می‌توان به طور کامل برنامه‌ریزی کرد، اما همیشه باید برای هزینه‌های اضافی هم آماده باشید، به همین دلیل است که باید به اندازه 50 درصد از برآورد اولیه خود،  بودجه اضافه اختصاص دهید.

  دنیای ابزارهای توسعه به سرعت در حال تغییر است و ممکن است توسعه‌دهندگان خواهان افزودن ویژگی‌های جدید به برنامه شما باشند، ویژگی‌هایی که عملکرد آن را بهبود می‌بخشند. اما این کارها هزینه‌بر هستند و احتمال این وجود دارد که از حد بودجه مشخص شده شما فراتر روند. بنابراین، توصیه می‌شود بخشی از پول خود را به عنوان یک «حاشیه امن» پس‌انداز کنید.

 • ✳️ MVP راه‌اندازی کنید

  ابتدا حداقل محصول پذیرفتنی یا همان MVP را عرضه کنید. به زبان ساده، یک MVP به شما کمک می‌کند تا ایده برنامه خود را آزمایش، و بازخورد کاربران اولیه را جمع‌آوری کنید. اگر برنامه شما کاربران را جذب کند و آنها اپلیکیشن شما را دوست داشته باشند، می‌توانید آن را ارتقا دهید. اگر هم شکست بخورد، پول زیادی را برای توسعه MVP از دست نخواهید داد. هدف شما این است که بازخورد کاربران را برای آنچه می‌خواهند ارائه دهید، متوجه شوید.

مطالعه بیشتر:       طراحی یک اپلیکیشن تحت وب چقدر هزینه دارد؟

چگونه بودجه توسعه را بدون از دست دادن کیفیت کاهش دهیم

چگونه بودجه توسعه را بدون از دست دادن کیفیت کاهش دهیم

حالا شما با تمام مراحل لازم برای نحوه بودجه‌بندی نرم‌افزار خود آشنا شدید، اما چه راه‌هایی برای کاهش هزینه تولید یک نرم‌افزار وجود دارد؟

✴️ تیم‌های درگیر

لازم است در مورد عوامل تاثیرگذار در هر پروژه نرم‌افزاری کمی صحبت شود. به طور کلی همیشه دو تیم وجود دارد: تیم کسب و کار و تیم توسعه دهنده. تیم شما شامل خودتان به عنوان مالک و سایر کسانی می‌شود که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید. اگر شما ما را برای توسعه استخدام کنید، تیم طراحی اپلیکیشن پیشگامان دامنه فناوری، توسعه دهنده محسوب می‌شود که متشکل از مدیر پروژه، طراحان UI/UX، توسعه دهندگان وب/موبایل، مهندسین QA و تحلیلگران تجاری است. اما ترکیب تیم ممکن است بسته به نیاز پروژه تغییر کند.

✴️ یک طرح برای خودتان بسازید

هرچه اطلاعات دقیق‌تری ارائه دهید، تخمین شما دقیق‌تر خواهد بود و تمام جزئیات در نظر گرفته خواهد شد، با این حال، اگر جمع‌آوری تمام پیش‌نیازها برای شما دشوار است، تحلیلگر کسب و کار ما در اختیار شما خواهد بود.  

✴️ ویژگی‌های اضافی را حذف کنید

اگر سرمایه برآورد شده شما خیلی زیاد است، به قانون «راه‌اندازی MVP» در بخش قبلی پایبند باشید. تمام ویژگی‌هایی که برنامه شما بدون آنها هم کار می‌کنند را حذف کنید. حتی یک برنامه با ویژگی‌های اولیه اما ایده جذاب هم ممکن است توجه کاربران را به خود جلب کند.

✴️ توسعه اپلیکیشن خود را برون‌سپاری کنید

این یک نکته اصلی برای کاهش هزینه‌ها محسوب می‌شود که باید از آن آگاه باشید. برون‌سپاری توسعه اپلیکیشن می‌تواند به شما در کاهش مقدار قابل توجهی از هزینه‌ها کمک کند و در عین حال، می تواند سطح کیفی تیم توسعه بالا باشد. بر این اساس، اگر توسعه برنامه خود را برون‌سپاری کنید، هزینه‌ها می‌توانند بسیار کمتر باشند.

خدمات شرکت پیشگامان دامنه فناوری به صورت برون‌سپاری ارائه می‌شوند. این شرکت برای شهرت خود ارزش قائل است و می‌داند که چگونه بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه نماید.

✴️ تضمین کیفیت را فراموش نکنید

مهندسان تضمین کیفیت (QA) باید برنامه شما را به طور کامل تست و بررسی کنند تا همه اشکالات شناسایی و فورا رفع گردد. عدم وجود باگ و نقص در برنامه به شما این امکان را می‌دهد که از هزینه‌های غیرمنتظره در آینده جلوگیری کنید.

✴️ با یک تیم ارتباط برقرار کنید

شما باید بعد از هر بُرهه با تیم توسعه جلساتی برگزار کنید. بُرهه یا Sprint در اصول مدیریت پروژه یک مرحله از توسعه محسوب می‌شود که باید در مهلت تعیین شده به اتمام برسد. بُرهه‌ها در متدولوژی پروژه های چابک یا Agile استفاده می‌شوند که بسیاری از شرکت‌های توسعه در عمل از آنها استفاده می‌کنند (شرکت پیشگامان دامنه فناوری نیز از این قاعده مستثنی نیست). بنابراین برگزاری جلسات مداوم برای هر دو طرف مفید خواهد بود، توسعه‌دهندگان هدف شما را بهتر درک خواهند کرد و شما نیز پروژه‌ای را که می‌خواستید به دست خواهید آورد.

✴️ تست و بررسی در مراحل اولیه

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که برنامه خود را در مرحله نمونه اولیه تست کنید. تست اولیه برای جمع‌آوری بازخورد از کاربران بتا و در نظر گرفتن این بازخوردها در ادامه مراحل توسعه خواهد بود. اگر یک برنامه را پس از انتشار رسمی تست کنید و کاربران آن را دوست نداشته باشند، پول زیادی از دست خواهید داد و تغییر نرم‌افزار برایتان گران‌تر خواهد بود.

✴️ به سراغ طراحی‌های پیچیده نروید

طراحی نرم‌افزار نباید پیچیده باشد. بسیاری از انیمیشن‌ها و گرافیک‌های جذاب، با وجود گران بودن، محبوبیت برنامه شما را تضمین نمی‌کنند. طراحان UI/UX ما می‌دانند که چگونه در کنار سادگی، یک طراحی چشم‌نواز برای شما ایجاد کنند. کاهش هزینه‌های توسعه با طراحی ساده اما متفکرانه امکان‌پذیر است.

✴️ یک تیم فول استک استخدام کنید.

شما باید شرکتی را استخدام کنید که آماده به کار باشد، توسعه را از ابتدا در دست گیرد و همه کارشناسان لازم را در تیم خود داشته باشد. در دنیای طراحی و برنامه نویسی وب، اشخاصی هستند که هم طراحی وب را انجام می‌دهند و هم به برنامه‌نویسی وب مسلط هستند. در واقع این افراد می‌توانند به تنهایی یک پروژه تقریبا بزرگ را به پایان برسانند. به این برنامه‌نویسان فول استک (Full Stack) می‌گویند. نکته اول اینکه همکاری با یک تیم گزینه ارزان‌تری برایتان خواهد بود، دوم اینکه برقراری ارتباط مناسب بین تیم‌های مختلف دشوار خواهد بود و ممکن است دلیلی برای کیفیت پایین کار باشد.

✴️ زمان کافی را به پروژه خود اختصاص دهید

از قدیم گفته‌اند که عجله کار شیطان است!!! (البته انگلیسی ها می گویند تعجیل موجب تعطیل است.) پروژه شما نمی‌تواند در مدت کوتاهی ایجاد شود. به توسعه‌دهندگان زمان کافی برای توسعه برنامه خود بدهید تا مطمئن شوند که همه چیز به درستی اجرا می‌شود.

مطالعه بیشتر:       راهنمای طراحی اپلیکیشن برای کسب و کار

بهترین مدل قرارداد را انتخاب کنید

بهترین مدل قرارداد را انتخاب کنید

نکته دیگری که باید به آن توجه شود نوع قراردادی است که انتخاب می‌کنید. هر قرارداد ویژگی‌های خاص خود را دارد و شما باید در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشید تا با توجه به نیاز خود تصمیم نهایی را بگیرید.

❇️ قیمت ثابت (مقطوع)

این نوع قرارداد به این معنی است که پروژه شما دارای ضرب‌الاجل‌های دقیق است و بودجه از قبل تعیین و بر سر آن توافق شده است. پول اضافی پرداخت نخواهید کرد مگر اینکه بخواهید ویژگی‌های بیشتری را به پروژه خود اضافه کنید. قرارداد مقطوع یک گزینه عالی برای بودجه‌بندی است، اما ممکن است که تیم توسعه، برای بروز رسانی های بعدی انعطاف‌پذیر نباشد و با توجه به نیاز بازار برنامه شما پیش نرود.

❇️ زمان و امکانات

برخلاف قرارداد قیمت ثابت، مدل زمان و امکانات مستلزم تعیین ضرب‌الاجل‌های دقیق نیست. فرآیند توسعه به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود و پس از اجرای هر بخش، شما یک برنامه را تست کرده و با یک تیم در مورد آن بحث خواهید کرد. شما تمام اطلاعات مربوط به بودجه تخمینی را در اختیار خواهید داشت، اما پس از تکمیل هر مرحله هزینه آن را پرداخت خواهید کرد. هزینه نهایی ممکن است بیشتر از حالت قیمت ثابت باشد، اما اگر در هر مرحله فکر می‌کنید که برنامه عملکرد کافی برای انتشار دارد، می‌توانید توسعه را متوقف کنید. امروزه استفاده از این مدل برخلاف قرارداد قیمت ثابت رایج شده است.

❇️ تیم اختصاصی

همانطور که از نام آن مشخص است، شما تیمی را استخدام می‌کنید که شامل توسعه‌دهندگان، طراحان، مهندسان QA، تحلیلگران کسب و کار و غیره است. شما کار آنها را کنترل می‌کنید و مهلت تحویل پروژه، گستردگی و دامنه پروژه و حجم کار به شما بستگی دارد. این مدل می‌تواند گران‌ترین قرارداد ممکن باشد، اما سرمایه مورد نیاز به پیش‌نیازهای پروژه نیز بستگی دارد.

علاوه بر این، شما باید به طور کامل درگیر فرآیندهای مدیریتی و ارتباطی باشید، اما اگر می‌خواهید تمام جزئیات را کنترل کنید، این مدل برای شما مناسب است. و اگر قصد دارید برنامه‌ای در مقیاس بزرگ با استراتژی تجاری پیچیده بسازید، باید مدل تیم اختصاصی انتخاب کنید.

مطالعه بیشتر:       بهترین زبان های برنامه نویسی طراحی اپلیکیشن در سال 2023 ✍️

عوامل کلیدی که بر هزینه توسعه نرم‌افزار تأثیر می‌گذارند

عوامل کلیدی که بر هزینه توسعه نرم‌افزار تأثیر می‌گذارند

در نهایت، باید ذکر کنیم که بعضی چیزها ممکن است بر هزینه نهایی برنامه شما تأثیر منفی بگذارند، و دانستن همه آنها ضروری است تا بتوانید برای دام‌های احتمالی آماده شوید. بله، پیش‌تر به یک‌ سری از نکات اشاره کردیم، اما فکر می‌کنیم بهتر است یک بار دیگر این عوامل را در یک بخش جداگانه دسته‌بندی کنیم.

◀️ اندازه و نوع برنامه

برنامه‌های بزرگ به زمان توسعه بیشتری نیاز دارند و بر این اساس، هزینه‌های بالاتری هم طلب می‌کنند. به یاد داشته باشید که عرضه اولیه باید با توسعه MVP باشد و در ابتدا یک محصول با تعداد محدودی از ویژگی‌ها را برای آزمایش پایداری آن راه‌اندازی کنید. همچنین، هزینه توسعه به نوع برنامه اعم از برنامه‌های تلفن همراه بومی، بازی‌ها، برنامه‌های بستر مشترک و غیره بستگی دارد.

◀️ پلتفرم

یک دلیل آشکار برای بالا رفتن هزینه‌ها همین پلتفرم است. هر چه پلتفرم‌های بیشتری را برای برنامه خود ایجاد کنید، توسعه آن گران‌تر خواهد بود. همانطور که یک MVP می‌سازید، توصیه می‌شود برای شروع نیز از یک پلتفرم (iOS یا اندروید) استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید یک وب‌سایت داشته باشید، دیگر لازم نیست نگران تعداد پلتفرم‌ها باشید.

◀️ موقعیت مکانی تیم

همانطور که گفتیم، منطقه‌ای که توسعه‌دهندگان را از آن استخدام می‌کنید به طور مستقیم بر هزینه نهایی (به شکل منفی یا مثبت) تأثیر می‌گذارد. وقتی توسعه نرم‌افزار را به مناطقی با قیمت‌های پایین‌تر برون‌سپاری می‌کنید، تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

◀️ پیچیدگی طراحی

یک طراحی پیچیده زمان زیادی می‌برد و گران است، اما یک محصول MVP به طراحی جذابی نیاز ندارد. فقط باید هوشمندانه ساخته شود و با ویژگی‌ها و اهداف نرم‌افزار اصلی سازگار باشد.

◀️ نگهداری/بازاریابی

زمانی که برنامه منتشر شد، فراموش نکنید که به بروزرسانی، افزودن ویژگی‌های جدید و غیره نیاز خواهد داشت. علاوه بر این، برای ارتقای محصول، سرمایه‌گذاری در استراتژی بازاریابی و همچنین هزینه‌های اضافی نیز لازم است.

جمع‌بندی

در پایان، باید توجه داشته باشیم که هزینه‌های توسعه یک برنامه برای هر کسی ممکن است کاملاً متفاوت باشد. همه چیز به انتظارات، نیازهای نرم‌افزاری شما و بودجه‌ای که آماده تخصیص آن هستید بستگی دارد. اگر برنامه‌ریزی خود را طبق مراحل بالا انجام دهید، همیشه راهی برای کاهش بودجه وجود دارد.

محصول مرتبط:     طراحی اپلیکیشن موبایل

divider
divider

محصولات مرتبط

⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید، iOS، وب اپلیکیشن و PWA ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید ✒️ طراحی بصورت cross-platform ✒️ قابل انتشار بر روی تمامی مارکت های نرم افزاری معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان
ادامه
✍️ چرا شرکت طراحی سایت پیشگامان دامنه فناوری ؟ ☰ 15 سال سابقه فعالیت + بیش از 500 مشتری ☰ پیاده سازی طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای اختصاصی ☰ مدیریت سریع و آسان سایت بدون نیاز به داشتن دانش فنی ☰ تحویل سریع + قیمت مناسب + بهینه سازی و سئو اولیه ☰ قابلیت نمایش بر روی موبایل (ریسپانسیو) ☰ دوره های آموزش سئو و بازاریابی دیجیتال اولیه رایگان ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
⚙️ طراحی مارکت پلیس بصورت سفارشی ✏️ امکان افزودن چندین فروشگاه ✏️ دارای پنل ادمین، فروشنده و کاربر ✏️ طراحی سفارشی با کدنویسی اختصاصی ✏️ طراحی UI/UX اختصاصی ✏️ دارای اپ اندروید، iOS و PWA ✏️ اتصال به درگاه بانکی ✏️ دارای تمامی قابلیت های سبد خرید ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر