طراحی یک اپلیکیشن تحت وب چقدر هزینه دارد؟ ✔️

چگونه می توان بدون صرف هزینه های گزاف یک وب اپلیکیشن ساخت؟ در این مقاله، با رویکردهای مختلف برای توسعه وب اپلیکیشن و همچنین راهکارهایی برای صرفه جویی در هزینه طراحی آن آشنا خواهید شد. در پایان، یاد خواهید گرفت که چگونه هزینه تقریبی برنامه وب خود را محاسبه کنید.

هزینه طراحی وب اپلیکیشن چقدر هزینه دارد؟

چگونه می توان بدون صرف هزینه های گزاف یک وب اپلیکیشن ساخت؟ در این مقاله، با رویکردهای مختلف برای ساخت وب اپلیکیشن و همچنین راهکارهایی برای صرفه جویی در هزینه طراحی آن آشنا خواهید شد. در پایان، یاد خواهید گرفت که چگونه هزینه تقریبی برنامه وب خود را محاسبه کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که در این مقاله بصورت حدودی با هزینه طراحی وب اپلیکیشن آشنا خواهید شد و قیمت دقیقی بدست نخواهید آورد، در ضمن اگر کسی فوراً به شما قیمت دقیقی برای توسعه یک برنامه تحت وب بدهد، بیخیال همکاری با او شوید.

توسعه نرم‌افزار به این شکل نیست. شرکت‌های توسعه اپلیکیشن، یک لیست قیمت مشخص برای هزینه‌های هر برنامه ندارند مگر برای خریداری محصولات آماده شده. ما در شرکت پیشگامان علاوه بر ارائه محصولات نرم افزاری، راه‌حل‌های سفارشی را نیز توسعه و ایجاد می‌کنیم، یعنی هر پروژه را به شیوه‌ای منحصر به فرد پیاده سازی می کنیم. بدون داشتن اطلاعات اولیه و طرح تجاری اپلیکیشن، تخمین زدن اینکه هزینه توسعه یک برنامه تحت وب برای یک پروژه خاص چگونه خواهد بود، امکان پذیر نیست.

این مقاله به شما جزئیاتی در مورد توسعه برنامه‌های تحت وب و عواملی که بر هزینه آنها تأثیر می‌گذارند، می‌دهد. پس از خواندن این مقاله، شما قادر خواهید بود تا هزینه ساخت برنامه تحت وب مورد نیاز خود را تخمین بزنید و بدانید چه نوع بودجه‌ای را باید برای آن اختصاص دهید.

اپلیکیشن تحت وب

چرا باید یک برنامه تحت وب را ایجاد کنیم؟

اگر تصمیم گرفته‌اید برای کسب و کار خود یک برنامه ایجاد کنید، می‌توانید از سه رویکرد توسعه استفاده کنید:

توسعه برنامه بومی (Native app development)

اگر به دنبال برنامه‌ای با بهترین عملکرد هستید، یک برنامه بومی برای هر پلتفرم توسعه دهید. با این حال، باید بدانید که هزینه کل توسعه آن، بسیار بیشتر از سایر رویکردها خواهد بود.

طراحی برنامه بومی یا نیتیو چیست؟

توسعه برنامه نیتیو (Native App Development) به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که به منظور توسعه برنامه‌های کامپیوتری یا تلفن همراه با استفاده از زبان برنامه‌نویسی و فریم‌ورک مشخصی برای سیستم عامل مشخصی انجام می‌شود.

در توسعه برنامه نیتیو، برنامه‌ها با استفاده از رابط برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی (API) و ویژگی‌های سیستم عامل مشخصی مانند iOS یا Android ساخته می‌شوند. این برنامه‌ها به طور معمول از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Java، Kotlin، Swift و Objective-C استفاده می‌کنند.

توسعه برنامه نیتیو به دلیل اینکه برنامه‌ها به طور مستقیم بر روی سیستم عامل مورد نظر اجرا می‌شوند، تجربه کاربری بهتری نسبت به برنامه‌های هیبریدی یا وب باز ارائه می‌دهند. همچنین، با استفاده از امکانات سیستم عامل مورد نظر، برنامه‌های نیتیو قابلیت‌های خاصی مانند پیام‌رسانی، دسترسی به دوربین و GPS را دارا هستند.

با این حال، توسعه برنامه نیتیو هزینه بالایی دارد و برای توسعه برنامه برای هر سیستم عامل باید جداگانه طراحی و توسعه شود. این باعث می‌شود توسعه‌دهندگان باید برای توسعه برنامه نیتیو دانش و مهارت‌های متفاوتی در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف و APIهای مختلف سیستم عامل داشته باشند.

مطالعه بیشتر:      مقایسه PWA (وب اپلیکیشن) با اپلیکیشن های اندروید و iOS ✔️

توسعه برنامه هیبرید (Hybrid app development)

می‌توانید یک برنامه هیبرید را یکبار ایجاد و سپس آن را برای هر پلتفرم سفارشی‌سازی کنید. هزینه توسعه یک برنامه هیبرید برای چندین پلتفرم به اندازه توسعه برنامه‌های بومی بالا نیست، اما یک محصول هیبرید بهترین عملکرد را ارائه نمی‌دهد. رویکرد هیبرید برای توسعه یک MVP مناسب است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که برنامه خود را به سرعت به کاربران ارائه دهید و به بررسی کانسپت خود بدون سرمایه‌گذاری قابل‌توجه بپردازید

برنامه های هیبرید چیست؟

 برنامه‌های هیبریدی، نوعی برنامه‌ای هستند که از ترکیب دو تکنولوژی مختلف، به‌ویژه وب و موبایل، به وجود می‌آیند. به عبارت دیگر، برنامه‌های هیبریدی شامل یک واسط کاربری وب برای نمایش اطلاعات و اجزای برنامه و همچنین استفاده از کدهای برنامه‌نویسی مخصوص برای پلتفرم‌های موبایلی هستند. به این ترتیب، برنامه‌های هیبریدی می‌توانند برای چندین پلتفرم مختلف، از جمله iOS و Android، منتشر شوند.

از مزیت‌های توسعه اپلیکیشن های هیبریدی می‌توان به سرعت توسعه و عدم نیاز به تکراری کردن کارها برای هر پلتفرم اشاره کرد. همچنین، برنامه‌های هیبریدی می‌توانند از قابلیت‌های دستگاه‌های موبایلی مانند دسترسی به دوربین و GPS استفاده کنند.

اما با این حال، برنامه‌های هیبریدی نیز دارای محدودیت‌ها و نقاط ضعفی هستند. به‌عنوان مثال، سرعت اجرای برنامه‌های هیبریدی ممکن است پایین‌تر از برنامه‌های native باشد و همچنین به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، پیاده‌سازی و نگهداری آنها ممکن است پیچیده‌تر باشد. این برنامه ها معمولا با React Native و Flutter توسعه داده می شوند.

مطالعه بیشتر:      همه چیز در مورد فریم ورک توسعه اپلیکیشن فلاتر و مقایسه flutter با React Native

توسعه برنامه تحت وب (Web application development)

برنامه‌های مبتنی بر وب، یک راهکار عالی محسوب می‌شوند. آن‌ها می‌توانند در هر دستگاهی که مرورگر داخلی داشته باشد، اجرا شوند؛ مثلاً در گوشی‌های هوشمند یا یخچال‌های هوشمند. با توسعه گجت‌های پوشیدنی و اینترنت اشیا(IoT) ، قدرت برنامه‌های تحت وب به‌طور مداوم در حال افزایش است. و بهترین بخش آن کجاست؟ هزینه توسعه یک برنامه تحت وب بسیار پایین‌تر از هزینه توسعه یک برنامه بومی یا هیبرید است.

در شرکتClockwise Software ، ما بیشترین پتانسیل را برای برنامه‌های تحت وب می‌بینیم. علاوه بر این، ۸۰٪ پروژه‌های فعلی ما - شامل برنامه‌های پیچیده تجارت الکترونیک، سیستم‌های مدیریت منابع سازمانی (ERP)، بازارهای آنلاین، ابزارهای نمایش داده و ابزارهای تحلیل داده - برنامه‌های تحت وب هستند.

پیشنهاد محصول:     طراحی اپلیکیشن موبایل

انواع برنامه‌های تحت وب

اگر شما تصمیم به توسعه یک برنامه تحت وب گرفته‌اید، باید از انواع مختلف برنامه‌های تحت وب که می‌توانید بسازید، آگاه باشید. سه مدل اصلی برای انتخاب وجود دارد: برنامه‌های چند صفحه‌ای(MPA) ، برنامه‌های تک صفحه‌ای (SPA) و برنامه‌های تحت وب (PWA).

انواع برنامه‌های تحت وب

برنامه‌های چند صفحه‌ای (Multi-page applications)

همانطور که از نامش پیداست، برنامه چند صفحه‌ای (MPA) یک برنامه مبتنی بر وب است که شامل چندین صفحه می‌شود. ویژگی‌های مختلف یک MPA در صفحات مختلف قرار دارند و به این معنی است که کلیک بر روی یک دکمه یا لینک، یک درخواست برای بارگذاری یک صفحه جدید ایجاد می‌کند. برنامه‌های چند صفحه‌ای مناسب اهداف بازار، سایت‌های آموزشی و سایر پلتفرم‌ها هستند. برنامه چند صفحه‌ای، انتخاب پیش فرض شما است اگر می‌خواهید یک برنامه تحت وب بسازید.

برنامه‌های تک صفحه‌ای (Single-page applications)

یک برنامه تک صفحه‌ای (SPA) از یک صفحه تشکیل شده است. این برنامه‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که با سرعت در برنامه حرکت کنند، زیرا تمامی قابلیت‌ها در یک صفحه در دسترس است. کلیک کردن بر روی دکمه‌ها، صفحه را به روز نمی‌کند و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در ترافیک و زمان صرف شده می‌شود. نمونه‌هایی ازSPA ها شامل سرویس‌های گوگل و سایت های رسانه اجتماعی فیسبوک و توییتر می‌شود.

مطالعه بیشتر:       بهترین زبان های برنامه نویسی طراحی اپلیکیشن در سال 2022 ✍️

برنامه‌های تحت وب پیشرو (Progressive web applications)

بسیاری اوقات، اصطلاح "برنامه تحت وب" و "برنامه تحت وب پیشرو یا قابل توسعه" به جای هم استفاده می‌شوند، اما آن‌ها یکی نیستند. همه  PWAها برنامه‌های تحت وب هستند، اما تمامی برنامه‌های تحت وب PWA نیستند. برنامه‌های وب پیشرو شامل ویژگی‌های برنامه‌های تحت وب و برنامه‌های بومی  (native apps ) می‌شوند: آن‌ها به عنوان برنامه‌های تحت وب عمل می‌کنند، اما از ویژگی‌های برنامه‌های بومی مانند دسترسی به صورت آفلاین، اعلان‌های لحظه‌ای، و دسترسی به سخت‌افزار دستگاه نیز بهره می‌برند. استارباکس و فلیپ بورد دو نمونه از PWAها هستند.

همانطور که می‌بینید، هر نوع از این برنامه‌ها به اهداف متفاوتی می‌پردازند و بسته به چیزی که کسب‌وکار شما نیاز دارد، هزینه توسعه سفارشی نیز متفاوت خواهد بود. اما قبل از اینکه به اعداد بپردازیم، بیایید به عامل دیگری که هزینه‌های توسعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد نیز نگاهی بیندازیم: زیرساخت فناوری.

اگر به دنبال توسعه برنامه تحت وب هستید، جاوا اسکریپت را انتخاب کنید.

ما از طرفداران جاوا اسکریپت هستیم و همیشه در وهله اول به شما پیشنهاد می‌دهیم که در انتخاب زیرساخت فناوری برای یک برنامه تحت وب، از آن استفاده کنید. دلایل بسیاری برای این پیشنهاد وجود دارد، اما مهم‌ترین آن‌ها مربوط به قیمت است.

توسعه یک برنامه تحت وب با استفاده از جاوا اسکریپت به دلیل موارد زیر، به صرفه است:

ایجاد یک تیم توسعه برنامه تحت وب با استفاده از جاوا اسکریپت بسیار آسان است، چرا که جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در جهان محسوب می‌شود. یک توسعه‌دهنده جاوا اسکریپت توانایی انجام هر دو بخش فرانت اند و بک اند کار را دارد، لذا نیازی به استخدام دو تیم جداگانه نیست. کد جاوا اسکریپت می‌تواند در آینده با استفاده از یک فریم‌ورک جاوا موبایل، مجدد استفاده شود. برای هر نوع برنامه‌ای، مانند پلتفرم‌های آنلاین بازاریابی و یا برنامه‌های IoT، فریم‌ورک جاوا اسکریپت می‌تواند یک راه‌حل جامع و مناسب باشد.

در زمینه توسعه فرانت ‌اند، جایگزینی برای آن وجود ندارد: مرورگرها فقط با جاوا اسکریپت کار می‌کنند. می‌توانید بین ده‌ها فریم‌ورک جاوا اسکریپت را انتخاب کنید، اما ما شما را به نگاه دقیق‌تر به سه چارچوب برتر React و Angular  و Vue.js دعوت می‌کنیم.

React کتابخانه‌ای سبک با قابلیت افزایش عملکرد است که می‌توان آن را با توجه به نیازهای هر پروژه خاص گسترش داد. یکی دیگر از انتخاب‌های محبوب برای ساخت فرانت ‌اند یک برنامه تحت وبAngular  است.  

اما در جهان بک ‌اند، بیشترین تنوع وجود دارد. اگر شما از علاقه ما به جاوا اسکریپت پیروی می‌کنید، برای بخش بک ‌اند وب اپلیکیشن خود Node.js یاExpress.js  را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید یک راه‌حل ارزان و پایدار داشته باشید، می‌توانید از فریم‌ورک PHP  مانند Laravel،Symfony یا Zend استفاده کنید.

آیا برنامه تحت وب شما به محاسبات سنگینی نیاز دارد؟ اگر اینطور است، Spring بر پایه جاوا به نیاز شما پاسخ خواهد داد. همچنین، گزینه‌های دیگری مانند Ruby on Rails و Django و Flask بر پایه پایتون نیز وجود دارند. اما به خاطر داشته باشید که شما باید تیمی با دانش فریم‌ورک بک اند انتخاب شده خودتان را استخدام کنید.

در خصوص هزینه‌ها، باید گفت که حقوق متوسط یک توسعه‌دهنده جاوا اسکریپت در ایران در مقایسه با حقوق متوسط توسعه‌دهندگانی که با زبان‌های جاوا، پایتون و دیگر زبان‌های معروف کار می‌کنند، پایین‌تر است.

جاوا اسکریپت در کل با دسترسی و کارایی‌هایی که دارد، یک گزینه ایده‌آل برای هر نوع توسعه تحت وبی محسوب می‌شود، چه بخواهید برنامه چند صفحه‌ای، برنامه تک صفحه‌ای یا برنامه تحت وب پیشرو بسازید.

مطالعه بیشتر:       راهنمای طراحی اپلیکیشن برای کسب و کار

عوامل دیگری که بر هزینه توسعه تحت وب اثر می‌گذارند

هزینه توسعه نرم‌افزار بستگی به چندین عامل دارد. ما درباره نوع برنامه تحت وب و تکنولوژی که بر آن ساخته شده صحبت کرده‌ایم. برای تخمین هزینه ساخت یک برنامه تحت وب، باید به چندین عامل دیگر نیز توجه کنید.

انواع برنامه‌های تحت وب

دامنه کار

هزینه توسعه به طور مستقیم به پیچیدگی برنامه تحت وبی که می‌خواهید بسازید و خدمات لازم برای ساخت آن بستگی دارد. هنگام ساخت یک برنامه تحت وب، احتمالاً باید از تمام مراحل دوره توسعه نرم‌افزار عبور کنید، که عبارتند از:

مرحله کشف نیازها

در این مرحله شما به عنوان دارنده پروژه با یک تحلیلگر تجاری تعامل می‌کنید و انتظارات خود را درباره برنامه تحت وب خود به او انتقال می‌دهید تا به شما کمک کند بازار را درک، و استراتژی مناسبی برای ورود به آن تدوین کنید. در همین حین شما با یک مدیر پروژه صحبت می‌کنید که نیازهای پروژه شما را روشن می‌کند، ریسک‌ها را تحلیل می‌کند و برنامه‌ای برای کاهش آنها تهیه می‌کند، تخمینی برای زمان و هزینه پروژه شما ارائه می‌دهد و یک تیم از توسعه‌دهندگان برنامه تحت وب را مدیریت می‌کند. در طول مرحله کشف نیازها، شما یک پروتوتایپ از محصول خود دریافت خواهید کرد که اطمینان حاصل می‌کند ایده شما به لحاظ فنی قابل اجرا است.

طراحی رابط کاربری / تجربه کاربری

در این مرحله، یک طراح رابط کاربری / تجربه کاربری روی رابط کاربری برنامه تحت وب شما کار می‌کند و با توجه به نیازهای شما، ویژگی‌های مخصوص جمعیت هدف و اهداف تجاری برنامه تحت وب شما، آن را طراحی می‌کند.

توسعه MVP

پس از ایجاد پروتوتایپ و طراحی آن، زمان آن رسیده تا به تولید محصول واقعی بپردازیم. در توسعهMVP ، به مهندسی نرم‌افزار در شرایط واقعی پرداخته می‌شود. توسعه‌دهندگان بک ‌اند و فرانت ‌اند در کنار هم کار می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که وب اپلیکیشن کلاسیک یا PWA شما همه نیازهای تجاری را برآورده می‌کند. در همین زمان، مهندسین ضمانت کیفیت نیز ویژگی‌های جدید را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که برنامه شما به درستی کار می‌کند.

نگهداری و پشتیبانی

هنگامی که MVP خود را راه‌اندازی کردید، می‌توانید بازخوردهای کاربران اولیه را دریافت کنید تا بفهمید آیا مخاطبان هدف شما با نسخه اول راضی هستند یا خیر و اگر مشکلاتی وجود داشته باشد آنها را برطرف کنید. همچنین می‌توانید اپلیکیشن خود را به سرمایه‌گذاران ارائه دهید تا برای توسعه بیشتر آن سرمایه جمع‌آوری کنید. با این حال، داشتنMVP  فقط گام اول در ساخت یک محصول عالی محسوب می‌شود.

مطالعه بیشتر:      چرا اپلیکیشن های موبایل شکست می خورند؟ ⚡ دلایل و رفع آنها

ترکیب تیم توسعه وب اپلیکیشن شما

بسته به محدوده کاری که باید هنگام توسعه یک برنامه تحت وب در نظر بگیرید، لازم است متخصصان مختلفی را برای تیم خود استخدام کنید. برای ساخت یک برنامه تحت وب، احتمالاً به افراد زیر نیاز خواهید داشت:

ترکیب تیم توسعه وب اپلیکیشن

تحلیلگر تجاری

تحلیلگر تجاری به شما کمک خواهد کرد تا بازار را تجزیه و تحلیل کنید، بفهمید که کدام مخاطبان مورد نظر شما هستند، در مورد عملکرد اصلی برنامه تصمیم بگیرید و غیره. از همکاری با یک تحلیلگر تجاری حرفه‌ای لذت خواهید برد، زیرا احتمالاً از انجام اشتباهات راهبردی جلوگیری می‌کند.

طراح

اهمیت حس و حال برنامه را نمی‌توان نادیده گرفت. استخدام طراح UI / UX با تجربه، مسیر تضمین شده شما برای تبدیل کاربران به مشتریان است.

مهندس کیفیت

وظیفه یک مهندس کیفیت این است که محصول را تست کند و قبل از آنکه هرگونه مشکلی برای کاربران شما ایجاد شود، اشکالات آن را پیدا کند.

توسعه‌دهندگان نرم‌افزار

اگر جاوا اسکریپت را به عنوان فناوری اصلی خود برای هر دو بخش فرانت اند و بک اند انتخاب کنید، یک توسعه‌دهنده قوی می‌تواند همه چیز را در دست بگیرد. با این حال، می‌توانید برای حل وظایف پیچیده‌تر و کاهش زمان صرف شده، تعداد بیشتری برنامه‌نویس استخدام کنید.

مدیر پروژه

مدیر پروژه تیم را جمع می‌کند. هدف اصلی یک مدیر پروژه، هماهنگی کار تمامی اعضای تیم، تسهیل ارتباط بین شما (سهامدار پروژه) و تیم، و اطمینان از رعایت ددلاین‌ها است. به طور خلاصه، یک مدیر پروژه دغدغه‌های شما را کاهش می‌دهد و زمان و منابع شما را آزاد می‌کند تا بتوانید روی استراتژی کسب و کار خود کار کنید.

کار هر مورد برای خودش منحصر به فرد است. شاید خودتان یک طراح باشید و قبلاً یک برنامه تجاری آماده کرده‌اید، در این صورت تنها نیاز به توسعه و آزمایش صحیح برنامه دارید. یا شاید کاملاً در این حوزه تازه وارد باشید اما مصمم به ایجاد یک وب اپلیکیشن عالی هستید. در این صورت، احتمالاً نیاز دارید که تمامی افراد مذکور به تیم خود بیاورید.

گزینه‌هایی که برای استخدام توسعه‌دهندگان برنامه‌های تحت وب دارید، سه مورد هستند.

✔️ استخدام توسعه‌دهنده تحت وب درون شرکتی یا یک تیم توسعه (گران‌ترین گزینه)
✔️ استخدام توسعه‌دهندگان برنامه‌های تحت وب مستقل (منابع بیرونی یا فریلنسرها)
✔️ اعتماد به شرکت‌های خدماتی توسعه برنامه‌های تحت وب

استخدام برنامه نویس ها یا تیم توسعه (گران ترین گزینه)

استخدام توسعه‌دهنده ممکن است اولین گزینه‌ای باشد که به ذهن می‌رسد. اما استخدام یک توسعه‌دهنده داخلی هزینه بالایی دارد، حتی بدون در نظر گرفتن هزینه‌های استخدام، آموزش و اجرای دفتر کار.

یک نکته دیگر که باید به آن توجه کنید: وقتی که توسعه‌دهندگان تمام وقت خود را به شما اختصاص داده‌اند، بدون در نظر گرفتن حجم کاری که در آن لحظه برایتان انجام داده‌اند، باید به صورت منظم حقوق آن‌ها را پرداخت کنید.

استخدام تیم داخلی برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگی که ارتباط داخلی بین بخش‌ها برای آنها بسیار مهم است، خیلی خوب کار می‌کند. اما اگر شما به تازگی کسب و کار خود را در حوزه برنامه‌های تحت وب راه انداخته‌اید، این گزینه بهترین مورد برای شما نیست.

کار کردن با فریلنسرها (ارزان‌ترین گزینه)

ده‌ها وب‌سایت وجود دارد که می‌توانند به شما کمک کنند تا یک فریلنسر برای ساخت یک برنامه تحت وب استخدام کنید. این راه ساده و ارزان‌ترین روش برای پیدا کردن یک توسعه‌دهنده است. اما بدون شک، مطمئن‌ترین راه نیست.

فریلنسرها به طور معمول بر روی چندین پروژه به صورت همزمان کار می‌کنند. در این حالت، شما تنها منبع درآمد فریلنسر نیستید و او به طور کامل به ساخت برنامه تحت وب شما مشغول نخواهد بود. همچنین، فریلنسرها ممکن است در طی اجرای پروژه ناپدید شوند، زیرا با قراردادهای سفت و سختی طرف نیستند. اگر تصمیم دارید با چندین فریلنسر کار کنید، باید خودتان به عنوان مدیر پروژه فعالیت کنید.

همکاری با یک فریلنسر برای رفع اشکالات فوری یا وظایف ساده برنامه‌نویسی سودآور است. اما بهتر است پیچیدگی‌های یک برنامه تحت وب بزرگ را به عهده به یک توسعه‌دهنده فریلنسر نگذارید.

برون‌‌سپاری توسعه برنامه‌های تحت وب بهترین راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه است. اگر خدمات توسعه برنامه تحت وب در منطقه شما گران است، می‌توانید یک فریلنسر در کشور دیگری که نرخ دریافتی پایین‌تری دارد پیدا کنید. علاوه بر این، برون‌سپاری به معنای شراکت با یک تیم کامل است که می‌تواند برنامه شما را از ایده تا محصول نهایی توسعه دهد.

هنگام انتخاب شرکت فریلنسری برای توسعه برنامه تحت وب، باید از دو مدل همکاری که این شرکت‌ها معمولاً ارائه می‌دهند، آگاه باشید: افزایش کارکنان IT و توسعه محصول، که به عنوان توسعه نرم‌افزار سفارشی نیز شناخته می‌شود.

از مدل افزایش کارکنان وقتی که یک تیم داخلی دارید اما برای تکمیل محصولتان به چندین فرد دیگر هم نیاز دارید IT می‌توانید استفاده کنید. در این حالت، شما می‌توانید تعدادی از افرادی را که نیاز دارید استخدام کنید و آن‌ها به عنوان بخشی از تیم داخلی شما کار می‌کنند.

اگر تصمیم دارید تمام فرآیند توسعه محصول نرم‌افزاری خود را به یک شرکت برنامه نویسی واگذار کنید، پیمانکار شما فرآیند توسعه را از ابتدا تا انتشار محصول انجام می‌دهد، در حالی که شما صاحب مالکیت معنوی محصول هستید.

مطالعه بیشتر:      فریلنسر چیست؟ ✔️ مزایا و معایب فریلنسری

تخمین هزینه توسعه برنامه تحت وب

هنگام در نظر گرفتن هزینه ساخت یک برنامه تحت وب، باید بدانید که چندین نوع برنامه وجود دارد و هزینه‌ها بسته به نوع و پیچیدگی برنامه شما متفاوت خواهد بود. بیایید محبوب‌ترین انواع برنامه‌ها بررسی کنیم و یک برآورد تقریبی از هزینه توسعه آنها بدست آوریم:

توجه: برای محاسبه هزینه تقریبی توسعه نرم‌افزار، ما حدود 300.000 تومان را به عنوان میانگین نرخ ساعتی برای شرکت‌های توسعه نرم‌افزار در ایران در نظر خواهیم گرفت.

تخمین هزینه توسعه برنامه تحت وب

هزینه توسعه یک برنامه تحت وب SaaS چقدر است؟

برنامه‌های زیادی را می‌توان با استفاده از مدل SaaS ایجاد کرد: سیستم‌های ERP، ابزارهای مدیریت پروژه، نرم‌افزارهای بازاریابی، برنامه‌های CRM و غیره. هر برنامه دارای عملکرد خاصی است که هزینه توسعه آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیایید ویژگی‌های یک برنامه زمان‌بندی ارسال پست مانند Buffer  را به عنوان مثالی از نرم‌افزار بازاریابی SaaS را در نظر بگیریم تا به طور تقریبی هزینه توسعه برنامه‌های مشابه را محاسبه کنیم. ویژگی‌های اصلی این برنامه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ادغام با شبکه های اجتماعی. برنامه‌های زمان‌بندی ارسال پست بر اساس اتصال آنها با رسانه‌های اجتماعی ساخته شده‌اند و لینک شدن با Facebook، Instagram، Twitter و LinkedIn برای این برنامه‌ها رایج است.

 • اعتبارسنجی یکی از ویژگی‌هایی است که تقریباً هر برنامه‌ای نیاز به آن دارد. به عنوان مثال در برنامه‌های برنامه‌ریزی ارسال پست مانندBuffer ، احراز هویت ضروری است زیرا این برنامه‌ها با پروفایل‌های شخصی یا شرکتی در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی کار می‌کنند.

 • طراحی و برنامه‌ریزی ارسال پست‌ها یکی از ویژگی‌های اصلی برنامه‌هایی مانند Buffer است که در نسخه   MVP باید پیاده‌سازی شود.

 • آنالیز و گزارش‌دهی در نرم‌افزارهای بازاریابی مانند Buffer به کاربران کمک می‌کند تا عملکرد کمپین‌های خود را پیگیری کرده و تلاش‌های بهتری برای بازاریابی انجام دهند.

 • رمزگذاری داده‌ها یکی از ویژگی‌های اصلی برنامه‌های تحت وبی مانند Buffer است. امنیت به دو دلیل در چنین برنامه‌هایی ضروری است. اول اینکه کاربران برنامه می‌خواهند داده‌های آنها در امان باشند. دوم اینکه مالکان برنامه نمی‌خواهند داده‌هایی را که نیازی به آن‌ها ندارند، جمع‌آوری و پردازش کنند.

ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم باید در یک محصول MVP مانند Buffer پیاده‌سازی شوند. برای ساخت یک محصول SaaS از صفر، شما باید یک تیم کامل استخدام کنید، با تجزیه و تحلیل بازار شروع کنید و رابط کاربری و قابلیت‌های آن را توسعه دهید. هزینه این کار می‌تواند بین 50 میلیون تومان برای یک نسخه MVP تا ۱5۰ میلیون تومان یا بیشتر برای یک برنامه کامل تحت وب متغیر باشد.

هزینه توسعه سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) مبتنی بر وب به تعداد بخش‌هایی که از آن استفاده خواهند کرد بستگی دارد. این موضوع قیمت را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در مورد ماژول‌های اصلی مدیریت یک سازمان در MVP، می‌توان گفت که هزینه آن بین 50 تا 500 میلیون تومان است. اما در مورد قیمت یک سیستم ERP کامل، به شدت متغیر است و حد نهایی برای قیمت آن وجود ندارد. برای یک شرکت متوسط، می‌توانید انتظار برچسب قیمتی حدود ۱۵۰ میلیون تومان و بیشتر را داشته باشید، اما اگر شما باید یک شرکت با هزاران کارمند، چندین دفتر در سراسر کشور و ده‌ها بخش را مدیریت کنید، این عدد می‌تواند بسیار فراتر از یک میلیارد تومان باشد.

 برنامه ERP

در مورد ماژول‌های اصلی، عملکرد اصلی یک برنامه ERP وب شامل موارد زیر است:

 • یکی از ویژگی‌های مهم یک سیستمERP، ادغام با برنامه‌های داخلی و سرویس‌های شخص ثالث است. سیستم‌های ERP به منظور بهینه‌سازی فرآیندهای کسب و کار طراحی شده‌اند، بنابراین باید به منابع اطلاعاتی که برای پردازش داده‌های خود نیاز دارند، متصل شوند.

 • تجزیه و تحلیل داده‌ها ویژگی اصلی یک سیستم ERP است که به کاربران ERP این امکان را می‌دهد با تصمیماتی که بر اساس داده‌ها اتخاذ می‌کنند، فرآیندهای خود را بهینه کنند.

 • گزارش‌دهی ویژگی دیگری است که بدون آن تجزیه و تحلیل داده‌ها معنا ندارد. گزارش‌دهی به کاربران این امکان را می‌دهد که داده‌های تجزیه و تحلیل شده خود را به صورت بصری مشاهده کنند.

 • ماژول مالی و حسابداری به بهبود فرآیندهای مالی درون یک سازمان کمک می‌کند.

 • یک ماژول منابع انسانی شامل قابلیت پردازش داده‌های مربوط به بخش‌های مختلف شرکت، کارکنان، متخصصان و غیره می‌باشد.

 • CRM یک ماژول ERP است که با هدف کمک به کسب و کارها برای بهتر درک مشتریان خود، پیگیری فعالیت‌های آنها و تجزیه و تحلیل آن به منظور بهبود فروش ساخته شده است.

 • مدیریت موجودی به ردیابی محصولات برای فروش و راه آنها از انبار تا مصرف‌کنندگان کمک می‌کند.

مطالعه بیشتر:       نکاتی را که باید هنگام طراحی اپلیکیشن و سایت بدانیم

هزینه توسعه یک برنامه تحت وب فروشگاهی چقدر است؟

هزینه توسعه یک برنامه تحت وب فروشگاهی بستگی به خصوصیات آن دارد، اما همه بازارها قابلیت‌های مشابهی دارند. بنابراین، محدوده قیمت به مراتب کمتر از دیگر انواع برنامه‌های کاربردی است. با این حال، هنوز هم بسیاری از موارد وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. در ادامه ویژگی‌هایی که شما برای پیاده‌سازی در یک MVP از برنامه فروشگاهی P2P مانند Airbnb، eBay یا Uber نیاز دارید آمده است.

هزینه توسعه یک برنامه تحت وب فروشگاهی

 • پروفایل کاربری باید به کاربران شما اجازه دهد تا اطلاعاتی درباره خود و محصولات / خدمات خود ارائه دهند و در صورت لزوم این اطلاعات را بروزرسانی کنند.

 • لیست محصولات به کاربران اجازه می‌دهد که محصولات یا خدمات خود را برای فروش ارائه دهند.

 • صفحه پرداخت محلی است که کاربران در آن خرید خود را انجام می‌دهند یا خدمت مورد نظر را سفارش می‌دهند.

 • قابلیت پرداخت باید به کاربران امکان انتخاب گزینه‌های پرداخت مختلف را بدهد.  

 • باید به همه کاربران امکان گذاشتن نظر درباره محصولات / خدماتی که سفارش داده‌اند، داده شود.

 • سیستم اعلانات ممکن است حاوی اعلانات درون برنامه، اعلانات لحظه‌ای، ایمیل یا پیامک باشد که برای بهبود تجربه کاربری برای ارائه دهندگان خدمات و مصرف‌کنندگان طراحی شده است.

برای ساخت یک برنامه تحت وب با چنین قابلیت‌هایی، توسعه‌دهندگان وب باید بیش از ۱۵۰۰ ساعت در پروژه شما زمان صرف کنند، بنابراین قیمت آن از 30 میلیون تومان شروع می‌شود. با این حال، به بسته به نیازهای شما، این عدد ممکن است متفاوت باشد.  

محصول مرتبط:      طراحی فروشگاه اینترنتی

می‌خواهید برای توسعه وب اپلیکیشن خود کمتر هزینه کنید؟ در این بخش چند راهکار برای شما آمده است

پیش‌بینی هزینه توسعه یک وب اپلیکیشن سخت است و ممکن است از انتظارات شما فراتر برود. شاید بپرسید چطور می‌توان با هوشمندی در توسعه وب اپلیکیشن سرمایه‌گذاری کرد. در این مورد، می‌توانید به سه رویکرد زیر توجه کنید:

شروع توسعه وب اپلیکیشن با فاز کشف نیازها

فاز کشف نیازها یکی از مراحل اولیه توسعه نرم‌افزار (SDLC) است که هدف آن کمک به شما در شروع درست پروژه ، کاهش مخاطرات ممکن در فرآیند توسعه برنامه تحت وب و کاهش هزینه‌های توسعه است. چگونه فاز کشف نیازها به کاهش هزینه توسعه کمک می‌کند؟

در طول این فاز که معمولاً یک تا چهار هفته به طول می‌انجامد، شما چندین سند دریافت می‌کنید که فرآیند توسعه وب را شرح می‌دهند. این اسناد شامل مشخصات نرم‌افزار، مدل کسب و کار، برنامه کاهش ریسک، فهرست ویژگی‌ها و تخمین هزینه پروژه می‌شود. با داشتن این اسناد، شما می‌فهمید که چه چیزی را باید از توسعه وب انتظار داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید به بررسی قابلیت اجرایی و تجاریتان بپردازید و از هدر رفتن پول برای ساختن چیزی که بازار به آن نیاز ندارد جلوگیری کنید.

با توجه به نیازهای پروژه، دامنه کاری و زمان مورد نظر برای راه‌اندازی، می‌توانید در مورد ساختار تیم توسعه تصمیم‌گیری کنید. تعداد کارشناسان درگیر در توسعه نرم‌افزار وب شما بر روی هزینه آن تأثیر مستقیم دارد.

ابتدا یک MVP بسازید

اگرچه روش توسعه برنامه‌های تحت وب امروزی به روش  MVPاست، اما شما ممکن است در شور و شوق خود برای پیاده‌سازی تمامی قابلیت‌های جذاب در محصولتان، غرق شوید. با این حال، بیشتر مخاطبان هدف شما در آغاز، به یک برنامه کارآمد با کیفیت مناسب نیاز دارند که مشکلات آن‌ها را حل کند. بنابراین، ساخت یک محصول MVP برگ برنده است که به شما اجازه می‌دهد هزینه پروژه را در ابتدای فرآیند توسعه کاهش دهید و همچنین ایده کسب و کار خود را تأیید کنید و مطمئن شوید که در جهت درستی حرکت می‌کنید.

مطالعه بیشتر:      MVP چیست ✔️ اهمیت MPV و ۶ دلیل برای ضرورت وجود آن در طراحی اپلیکیشن

استفاده از خدمات شخص ثالث

در هنگام ساخت یک برنامه تحت وب، هر قابلیت به تنهایی مهم است. بنابراین، شما به دنبال کمال هستید و برای هر بخش عملکردی، مدت زمان بیشتری را می‌گذارید. اما این دقت شما هفته‌های زیادی را برای توسعه صرف می‌کند و چند میلیون تومان هزینه اضافی دارد.

برای صرفه جویی در هزینه، از خدمات شخص ثالث استفاده کنید. شما می‌توانید این خدمات را به آسانی به برنامه خود اضافه کنید یا آن را کمی سفارشی کرده تا با طراحی برنامه شما همخوانی داشته باشد.

به عنوان مثال برای برنامه خود به یک نقشه نیاز دارید. می توانید با کمک شرکت پیشگامان دامنه فناوری نقشه ذهنی خود را با هزینه خیلی مناسب پیاده سازی کنید. وقتی چیزی به طور کامل انجام شده باشد، نیازی به ساخت دوباره آن نیست، درست است؟

مطالعه بیشتر:      انتخاب بهترین شرکت برای طراحی اپلیکیشن موبایل

نتیجه‌گیری

عوامل زیادی بر روی قیمت یک برنامه تحت وب تأثیر می‌گذارند و تلاش برای صرفه‌جویی در هزینه ممکن است گاهی به ضرر شما تمام شود. اگر تخمین هزینه توسعه برنامه توسط یک شرکت از انتظارات شما باشد یا با تخمینات دیگر شرکت‌ها تفاوت زیادی داشته باشد، نباید عجله کنید. بهتر است از آنها بخواهید که جزئیات این تخمین قیمت را ارائه دهند.

شرکت های برنامه نویسی عموماً خدمات پشتیبانی، برطرف کردن اشکالات، مدیریت پروژه و سایر خدمات ضروری را در تخمین اولیه در نظر نمی‌گیرند و فاکتورهای کمتری ارائه می دهند. اگر چنین اتفاقی در برآورد هزینه رخ داد، قیمت نهایی ممکن است بسیار بیشتر از آنچه که آماده پرداخت آن هستید باشد.

در مورد توسعه برنامه تحت وب، تردیدی در درخواست جزئیات برای یک تخمین نداشته باشید. این گام کوچک ممکن است در زمان و پول شما بسیار صرفه‌جویی کند.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد اپلیکیشن و سایت و دریافت مشاوره رایگان ، اطلاعات تماس خود را وارد کنید.

درخواست مشاوره    تماس تلفنی  

divider
divider

محصولات مرتبط

⚡ طراحی و پیاده سازی انواع اپلیکیشن اندروید، iOS، وب اپلیکیشن و PWA ✒️ برنامه نویسی سفارشی با متدهای جدید ✒️ طراحی بصورت cross-platform ✒️ قابل انتشار بر روی تمامی مارکت های نرم افزاری معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور ✒️ بروزرسانی سریع و آسان ✒️ سیستم مدیریت آسان و پیشرفته ◀️ مشاوره رایگان + یکسال پشتیبانی رایگان
ادامه
✍️ چرا شرکت طراحی سایت پیشگامان دامنه فناوری ؟ ☰ 15 سال سابقه فعالیت + بیش از 500 مشتری ☰ پیاده سازی طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای اختصاصی ☰ مدیریت سریع و آسان سایت بدون نیاز به داشتن دانش فنی ☰ تحویل سریع + قیمت مناسب + بهینه سازی و سئو اولیه ☰ قابلیت نمایش بر روی موبایل (ریسپانسیو) ☰ دوره های آموزش سئو و بازاریابی دیجیتال اولیه رایگان ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه
طراحی اپلیکیشن فروشگاهی ✏️ طراحی کاملا سفارشی با کدنویسی اختصاصی ✏️ رابط کاربری UI/UX اختصاصی ✏️ پنل مدیریت پیشرفته ✏️ دارای نسخه اندروید، iOS و وب اپلیکیشن ✏️ دارای کیف پول و اتصال به انواع درگاه‌های بانکی ✏️ امکان بارگزاری در استورهای نرم افزاری مانند گوگل پلی و بازار ✏️ مدیریت یکپارچه اپلیکیشن و سایت ✏️ امکان اخذ نماد اعتماد ☎️ جهت مشاوره با ما تماس بگیرید
ادامه

ثبت نظر